Merkez Bankası'ndan gece yarısı faiz operasyonu

Gece yarısı kritik bir hamle yapan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, reeskont faiz oranı ve avans faiz oranında indirime gitti.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası gece yarısı yaptığı kritik hamle ile reeskont faiz oranını ve avans faiz oranında indirim yaptı. Buna göre, reeskont faiz oranı yüzde 17.25'ten yüzde 12.75'e; avans faiz oranını ise yüzde 18.25'ten yüzde 13.75'e indirildi.

REESKONT VE AVANS FAİZ ORANLARI NEDİR?

Reeskont iskonto edilmiş demektir. Yani diğer bir deyişle bir bedel karşılığı el değiştirmiş (iskonto) olan kıymetlerin, bir bedel karşılığında yeniden el değiştirmesi demektir. Bu durum (reiskonto) olarak ifade edilir. Reeskont ve avans işlemleri, Merkez Bankası Kanunu'nun 45. maddesine göre düzenlenmiştir.

BANKACILARIN GEÇİCİ LİKİDİTE İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN KULLANILIYOR

Merkez Bankası, bankacılık kesiminin geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için, bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskonta kabul edebilir. Türkiye'de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar, Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bunun yanında, reeskont kredilerinin en yüksek sınırı ve kredi türlerine göre limitleri, para politikası ilkeleri doğrultusunda yine Banka tarafından konulur.

MERKEZ BANKASI AVANS DA VEREBİLİR

Bu işlemler için Merkez Bankası tarafından uygulanan faize "reeskont faiz oranı" adı verilmektedir. Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebilmektedir. Avans içinteminat olarak alınan bu senetler; ticari senet ve belgeler, devlet tahvilleri ve borsada kayıtlı tahvillerdir. Ekonomideki para arzı ve kredi genişlemesi dikkate alınarak belirlenen reeskont faiz oranı, mevcut durumda uygulanan para politikası kapsamında bir para politikası aracı olarak önemini kaybetmiştir.

Yorumlar