Merkez Bankası Başkanı neden görevden alındı?

Merkez Bankası Başkanı Uysal'ın neden görevden alındığına dair AK Parti'den Reuters'a özel açıklama yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınması dünya ekonomi piyasalarında sürprizle karşılanmıştı. Sürpiz görevden alma sonrasında ekonomi çevrelerinde "Merkez Bankası başkanı neden görevden alındı?" sorusu sıkça dillendirilmeye başlandı. Sorunun cevabı ise yine AK Parti çevresinden geldi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın geçtiğimiz gece görevden alınması hakkında Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, dikkat çeken değişikliğin 'döviz kurundaki hızlı artış' ile ilgili olduğunu söyledi. Yetkili, "Dövizdeki yükseliş tüm beklentilerin hızla üzerine çıktı. Bazı adımların etki edebileceği beklentisi vardı ama bu da gerçekleşmedi" dedi.

Reuters'a açıklama yaptığı iddia edilen AK Parti yönetiminden bir yetkili, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınması sonrası yerine getirilen eski Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın 'zor bir görevle' karşı karşıya olduğunu, ancak TL'nin altında olduğu baskıyı hafifletebilecek güçlü bir isim olduğunun düşünüldüğünü söyledi. Aynı yetkili, "Ağbal zekice hamleler yapacaktır" dedi. Murat Uysal'ın ise görevden, döviz kurundaki hızlı artış sebebiyle alındığını belirtti.

Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi'nden stratejist Timothy Ash ise"İyi bir teknokrat olarak isim yapmıştı. Aslında bu iş için uygun bir isim" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, cuma gece yarısı görevinden alınmış yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atanmıştı.

MURAT UYSAL KİMDİR?

Murat Uysal 27 Ekim 1971 tarihinde İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi'nden mezun olan Murat Uysal ekonomi alanında uzmanlık sahibidir.

Türk ekonomist, eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olan Uysal 6 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınarak yerine atanmıştı. 

7 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınarak yerine Naci Ağbal atandı.

Yorumlar