Merkel ve Macron AB'nin Türkiye kararını açıkladı

Avrupa Birliği'nin yeni iki büyük ülkesinin liderleri Merkel ve Macron, Türkiye'ye karşı alınan kararı açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Merkel ve Macron AB'nin Türkiye kararını açıkladı

Türkiye'ye yaptırımın da masada olduğu AB Liderler Zirvesi sonrası Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan açıklama geldi. Merkel, "AB Yüksek Temsilcisi'nden Türkiye ile işbirliğimiz hakkında rapor hazırlamasını istedik" derken, Macron ise "AB, Türkiye ile diyalog kapısını açık tutuyor" ifadelerini kullandı.

Almanya'nın 6 aylık dönem başkanlığı yaptığı AB Liderler Zirvesi'nin son toplantısında Türkiye'ye yönelik kağıt üzerinde yaptırım kararları alınmasının ardından liderler basın toplantıları düzenledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, dönem başkanlıkları sırasında Türkiye ile daha olumlu ilişkilere sahip olma umuduyla çalışmış olduklarını belirtti.

Martta düzenlenecek gelecek zirve için AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'i Türkiye ile ilişkiler hakkında rapor hazırlamakla görevlendirdiklerine dikkat çeken Merkel, özellikle AB üyesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın talep ettiği Ankara'ya silah ambargosu konusunda şunları söyledi:

MACRON

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, "Avrupa Birliği, Türkiye ile diyalog kapısını açık tutuyor." açıklamasında bulundu.

AB KONSEYİ BAŞKANI

Öte yandan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, göçle mücadele için Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Michel, "Türkiye ile sorumlu bir işbirliği yapmak istiyoruz" dedi.

 

Yorumlar