Melih Gökçek MHP iddiasına ne diyor?

MHP'den Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlığına aday gösterileceği iddia edilen Melih Gökçek'in konu hakkında ne düşündüğü merak ediliyor. Gökçek siyasi kariyerine Anavatan Partisi ile başlamış Refah Partisi ile devam ettirmiş, daha sonra da AK Parti ile sürdürmüştü.

Google Haberlere Abone ol

AK Parti ile yerel seçimlerde ittifak arayışı içinde olmayacağını açıklayan MHP'den ilginç bir hamle geldi. AK Parti'ye yerelde zor duruma düşürecek bir hamle yapan MHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek'i aday göstereceği iddia edildi. MHP kaynaklarına dayandırılan iddiayla ilgili görüşü en çok merak edilen isim doğal olarak Melih Gökçek oldu.

Normal şartlarda hemen hemen her konuda Twitter hesabı üzerinden bir açıklama ya da yorum yapan Melih Gökçek, bu iddialarla ilgili ise sessiz kalmayı tercih etti. Gökçek'in Twitter hesabından en son mesaj dün akşam atılmış. O da yine yerel seçimlerle ilgili bir mesaj ancak adaylık konusuyla ilgili herhangi bir not yok. Gökçek, mesajında AK Parti ile MHP arasında yerel seçimlerde ittifak yapılmasından yana olduğunu açıkça beyan ediyor, ittifakın bozulmasının kimlerin işine geldiğini sorguluyor.

Melih Gökçek'in iddialarla ilgili henüz bir açıklama yapmamış olması, onun da MHP'ye sıcak baktığı yorumlarına neden oldu. 

İşte Melih Gökçek'in dün akşam paylaştığı o mesajı:

"İTTİFAK YAPALIM OYUNU BOZALIM"

Yerel yönetim seçimlerinde AK Parti/MHP seçim ittiufakının bozulmasına kimler seviniyor? Sevinenlere bakın. Yorumu rahat yapabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde ittifak başarı getirmişti. Yerel seçim ittifakını yapalım, küresel ve yerli işbirlikçilerin oyununu bozalım. 

MELİH GÖKÇEK KİMDİR?

İbrahim Melih Gökçek, 20 Ekim 1948’de Ankara’da doğdu. Aslen Şanlıurfa Halfetili olan Gökçek’in çocukluğu babasının mesleği dolayısıyla Gaziantep’te geçti. Aslen Şanlıurfa Halfetili olan babası avukat Ahmet Gökçek, Adalet Partisi Gaziantep il başkanı idi. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamlayan Gökçek Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrencilik hayatına başlayınca 1967 yılından itibaren Ankara'ya yerleşti. Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulunu bitiren Gökçek gazeteciliğe yerel Gaziantep Haber Gazetesinde başladı. Parlamento muhabirliği yapan Gökçek, askerlik görevine başlamadan önce Çalışma Bakanlığında özel kalem müdür yardımcılığı yaptı.

Yedek subaylığını Kıbrıs Güzelyurt’ta yapan Gökçek, askerlik dönüşü ticaret hayatına atıldı. 1984 yılında Anavatan Partisi’nden Keçiören belediye başkanlığına aday oldu ve seçildi. 1989 yılından itibaren Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu genel müdürlüğüne getirilen Gökçek, bu görevini 1991 yılı başlarına kadar sürdürdü.

1984 yılında Anavatan Partisinden Keçiören Belediye Başkanlığına seçildi. Keçiören Başkanlığı sırasında ANAP’ın Türkiye’deki belediye başkanları arasında yaptırdığı
araştırmada yüzde 70’le en başarılı başkan seçildi. Bu dönemde ayrıca spora yaptığı katkılar dolayısıyla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün “Ömür Boyu Spor Sahalarına Giriş Kartı” ödülünü ve Ankara Muhtarlar Derneğinin “Yılın Belediye Başkanı” ödülünü aldı. 1987’den 1994 yılında kadar Keçiörengücü Spor Kulübünün başkanlığını yaptı. 1989’da ikinci kez aday olduğu Keçiören Belediye  Başkanlığını kazanamayınca bu tarihten itibaren Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü görevine atandı.

1991’de ANAP’tan ayrılarak RP’ye geçti. 1991 genel seçimlerinde RP listesinden 19. dönem Ankara milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Bu dönemde Anayasa Komisyonu üyeliği, (10/3) Esas Nolu Meclis Araştırma Komisyonu üyeliği ve (10/11) Esas Nolu Meclis Araştırması Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu. 1994’te milletvekilliği devam ederken RP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
seçildi. Belediye Başkanı seçilince TBMM Anayasa, Adalet Komisyonunca 28 Nisan 1994’te milletvekilliğinden çekildiğine karar verildi. RP’nin kapatılması üzerine FP’ye geçti.

Bu partinin adayı olarak girdiği 1999 yılı Belediye Seçimlerinde ikinci kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. 2002
yılında Demokrat Partiye geçti. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinin adayı ve üçüncü kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 2009 yerel seçimlerinde aynı partiden dördüncü kez Büyükşehir belediye başkanı seçildi.

Melih Gökçek İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: Sonhaberler.com

Yorumlar