Mardin'de toplu açılış töreni

"Avara kasnak gibi toplanıp dağılmaktan başka iş yapmayan altılı masa ve ortakları, birbirine çalım atmakla uğraşacaklarına çıkıp adaylarını ilan etsinler"

Google Haberlere Abone ol
Mardin'de toplu açılış töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Avara kasnak gibi toplanıp dağılmaktan başka iş yapmayan altılı masa ve ortakları, birbirine çalım atmakla uğraşacaklarına çıkıp adaylarını ilan etsinler." dedi.

Erdoğan, Mardin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı'nda düzenlenen "Mardin Derik Ovası Sulaması", "Midyat-Nusaybin Yolu", "Ömerli ve Dargeçit Doğalgaz Verme" ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütünü, Türkiye'nin sınırları içinde bitirdikçe ve sınırlarından uzaklaştırdıkça artık annelerin evlatlarının acı haberini değil, sadece okulundan, düğününden, iş yerinden gelecek güzel haberleri bekleyeceğini ifade ederek, "Eli silahlı teröristlerin tepesini nasıl ezdiysek, bunların siyasetçi görünümlü uzantılarının da nefeslerini demokrasiyi, hak ve özgürlükleri genişleterek sizlerle gönül bağımızı güçlendirerek keseceğiz." dedi.

Türkiye Yüzyılı'nın, aynı zamanda Mardin'den başlayarak bu bölgede eserle hizmetle, yatırımla, güvenlikle, refahla yükselecek umudun, sevincin, heyecanın yüzyılı olacağını vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hep birlikte ülkemize dört elle sarılarak ortak geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz. Bunun için demokrasimizin eksikleri varsa onları tamamlayacağız. Bunun için eser ve hizmet altyapımızın eksikleri varsa onları gidereceğiz. Bunun için kardeşliğimizi güçlendirmenin önünde engeller varsa onları kaldıracağız. Bunun için coğrafyamızdaki bin yıllık dayanışmamızı tahkim edecek, aramıza kimseyi sokmadan işimize bakacağız. Biz işte bunun için ne diyoruz? 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' diyoruz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. İşte bunun için 2023 hedeflerimize sıkı sıkıya sarılıyoruz. Türkiye Yüzyılı'yla vizyonumuzu genişletiyoruz."

- "Türkiye Yüzyılı'yla çıtayı iyice yukarıya taşıdık"

Her küresel krizle dünyadaki siyasi ve ekonomik dengelerin biraz daha yerinden oynarken Türkiye'nin parlayan yıldızıyla gücüne güç kattığını ifade eden Erdoğan, dün Trakya'da yeraltı doğal gaz terminalinin açılışını yaptıklarını anımsattı.

Erdoğan, "Ne kadar? 4 milyar 600 milyon metreküp. Onlar sağda solda dedikodu yapıyor. Biz ise iş yapıyoruz, iş. Daha düne kadar bize dudak bükerek bakanlar bugün pek çok konuda desteğimize ihtiyaç duyuyor." diye konuştu.

Türkiye'ye 20 yılda kazandırdıkları asırlık eser ve hizmetlerle demokrasi ile kalkınma atılımlarını sürekli daha yukarıya taşıdıklarını söyleyen Erdoğan, Mardin'e bugünkü açılış töreniyle ve hükümetleri döneminde kazandırdıkları yatırımları aktardığını belirten Erdoğan, "Hamdolsun. Türkiye 81 vilayeti ile aynı heyecanı yaşıyor. Uzunca bir süredir bu konuda bizimle aşık atacak kimse olmadığı için artık projelerimizi kendi içinde yarıştırıyoruz. Türkiye Yüzyılı'yla çıtayı iyice yukarıya taşıdık." dedi.

- "Altılı masa iyi dinlesin"

Erdoğan, alandakilere, "Şarkımızı beğendiniz mi? Güzel mi? Kürtçesi ve Türkçesi ile güzel mi?" diye sorarak, "Altılı masa iyi dinlesin." ifadesini kullandı.

"Türkiye Yüzyılı" şarkısının ardından Erdoğan, "Yarın değil hemen şimdi sizlerin desteğiyle 2023'te bir kez daha üstleneceğimiz sorumlulukla ülkemizi bu tarihi dönüm noktasından başarıyla geçirerek inşallah 2024, 2025, 26, 27, 28... Durmak yok." dedi.

Alandakilere, "Şimdi sizlerden öyle bir ses vermenizi istiyorum ki, doğuya, batıya, kuzeyden güneye değil, ülkemizde, dünyada duymayan kimse kalmasın." diye seslenen Erdoğan, şunları sordu:

"Mardin, Türkiye Yüzyılı'nı birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Mardin 2023'te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye'nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Mardin, evlatlarımıza bırakacağımız en değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız? Mardin, ülkemizle birlikte bölgemizdeki tüm kardeşlerimizi huzura kavuşturmaya hazır mıyız? Mardin, dışarıda Türkiye düşmanlarının içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Allah sizlerden razı olsun. Sizlerin bu gücü, sevgisi, coşkusu, kararlılığı bizimle olduğu müddetçe Allah'ın izniyle aşamayacağımız engel, ulaşamayacağımız hedef yoktur. Rabbim sizlerden razı olsun. Ben sizi Allah için seviyorum, Yaradan'dan ötürü seviyorum. Bizi birbirimizden ayıramayacaklar. Biz Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Arap'ıyla biriz, beraberiz, kardeşiz ve Rabb'imiz bu birliğimizi daim kılsın."

- "Henüz biten bir yargı süreci, gelen bir yasak yok"

Kim ne derse desin kendi gündemlerinde eser, hizmet ve yatırım olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Muhalefette ne var, tam takır. Yaklaşık yarım asırlık siyasi hayatımızın her gününü bu gündemle, bu mücadeleyle geçirdik. Vesayetin karşısına dikilirken de darbecilere meydan okurken de, küresel siyasi ve ekonomik tetikçilere eyvallah etmezken de sadece Allah'a güvendik, sadece millete yaslandık. Gücümüzü sizden aldık." diye konuştu.

Attıkları her adımda, hayata geçirdikleri her projede samimi olduklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Çünkü arkamızda siz vardınız, millete güveniyorduk. Eksiklerimiz olabilir, vardı, hatalarımız da belki vardı ama biz bunların hepsini elhamdülillah telafi ettik, aştık. Yaptıklarımız veya yapmadıklarımızla ülkemize, milletimize zarar vermedik. Karşımızda da hep eser ve hizmet siyasetinde yarışabileceğimiz rakipler görmek istedik. Eskiden bu kıratta rakiplerle karşılaştığımız oluyordu. Maalesef uzunca bir süredir tek parti faşizmi artığı bir zihniyetin temsilcileri durumundaki tiplerle muhatabız. Ülkeye ve millete hizmet adına, köken ve mezhep istismarı dışında hiçbir müktesepleri olmayan bu karikatür tiplerin tek malzemesi yalan, iftira, çarpıtmadır.

Şimdi son günlerde bir mahkeme kararı üzerinden kopartılan fırtınanın gerisinde de aynı faşist zihniyet var. Aslında bu tartışmanın ne bizimle ne şahsımla ne milletimizle bir ilgisi yok. Çünkü konu bir şahsın, hakimlere hakaret ettiği iddiasıyla aldığı mahkumiyet kararından ibarettir. Ortada ne bir siyasi tartışma ne bir fikir kavgası ne bir hizmet mücadelesi mevcuttur. Mahkeme kararının açıklanmasının ardından söylenenlere, yazılıp, çizilenlere baktığımızda bir taraftan gülüyor, bir taraftan üzülüyoruz. Yalan yanlış bir sürü lafın, nasıl iddialı ve emin bir şekilde ifade edildiğini gördükçe gülüyoruz. Birilerinin kendi iç kavgalarını, Bizansvari taht oyunlarını bizim üzerimizden yürütmenin peşinden koştuğunu gördükçe de üzülüyoruz."

- "Mahkeme kararını tanımama hakkı vermez"

Karşılarındaki tablonun gayet net olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'nın 138'inci maddesine göre hakimlerin görevlerini bağımsız olarak, kanuna ve hukuka uygun şekilde yaptıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her zaman söylediğimiz gibi mahkemelerin verdiği her kararları beğenmek mecburiyetinde değiliz. Bizim de eleştirdiğimiz, hem de en sert şekilde eleştirdiğimiz pek çok mahkeme kararı da olmuştur. Ama bu kimseye, hakimlere hakaret etme, mahkeme kararlarını tanımama hakkı vermez." diye konuştu.

"Bizim demokrasiye, siyasetin meşru yöntemlerle yapılmasına olan bağlılığımızı kimse sorgulayamaz" ifadesini kullanan Erdoğan, hayatlarının yasaklarla mücadeleyle geçtiğini ve çözümü daima millette bulduklarını bildirdi.

- "Bugün suni gündemler üzerinden aynı hesabı yapıyorlar"

Bugün de yaklaşan seçimler için kendilerine milletin önünde projelerini yarıştırabilecekleri bir rakip aradıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Cumhur İttifakı olarak aylardır bunun çağrısını yapıyoruz, buna karşılık kendilerine 'altılı masa' diyen ama yanındaki, yöresindekilerle kaç tane oldukları belirsiz olan muhalefet cenahı, karşımıza bir isim çıkaramadı. Masadaki herkesin kafasında bir başka hesabın, bir başka niyetin olduğu cümle alemin malumudur. Şimdi birileri bir mahkeme kararını bahane ederek masanın içindeki hesaplaşmayı bizim üzerimizden kendi lehine çevirmeye çalışıyor. Bunun adı tek parti faşizmi ama biz bunu yutmayız. Bu tek parti faşizmi artığı zihniyetin, milletimizi kendinden tiksindiren riyakarlığı tam olarak işte budur.

Mertçe ortaya çıkıp mücadele etmek yerine hep başkalarının sırtından iktidar rüyası görme hastalığından bir türlü kurtulamadılar. Dün darbeciler, vesayetçiler üzerinden milli iradenin arkasından dolanıyorlardı, bugün suni gündemler üzerinden aynı hesabı yapıyorlar. Halbuki ortada henüz biten bir yargı süreci de gelen bir yasak da yok. Daha bu karar önce istinafa ardından Yargıtaya gidecek. Eğer mahkemenin verdiği kararın eksiği varsa, hatası varsa zaten oralarda gerekli düzenlemeler yapılabilir. Buradaki asıl çarpıklık yargıyla ilgili bir sürecin altılı masanın kendi içindeki siyasi çekişmelerinin mezesi haline getirilmeye çalışılmasıdır. Bizi de aynı oyuna alet etmeye kalkıyorlar. Kusura bakmasınlar. Biz bu oyunun içerisinde yer almadık, yer almayacağız. Şimdi ben Mardin'den bir kez daha tekrarlıyorum, bizim için Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı önemli değil. Cumhur İttifakı adayını açıklamış, meydanlarda işte ortada, gümbür gümbür sözünü söylüyor. Avara kasnak gibi toplanıp dağılmaktan başka iş yapmayan altılı masa ve ortakları, birbirine çalım atmakla uğraşacaklarına yürekleri yetiyorsa çıkıp adaylarını ilan etsinler. Ahmet, Mehmet, Ali, Veli, Ayşe, Fatma fark etmez, yeter ki çıksınlar, çamura yatmadan 'Bizim adayımız şudur' deme cesaretini göstersinler. Biz de meydanda kiminle kapışacağımızı, kiminle vizyon yarıştıracağımızı, kiminle program, proje rekabetine gireceğimizi bilelim. Ne 2014 ne 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde karşımıza çıkardıkları adaylar böyle bir hava oluşturabildi."

- Notlar

Törende, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Erkan Kandemir, Belgin Uygur, Mustafa Şen, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin ve milletvekilleri de yer aldı.

Türk bayraklarıyla süslenen meydanın etrafına, "Mardin diyor ki, boş çuval dik durmaz altılı masa ayakta kalmaz", "Geminin tek kaptanı olur gerisi mürettebattır. Kalbin de tek sahibi olur gerisi teferruattır Reis", "21 yıldır biz varız, bugünüz yarınız 2023'e hazırız", "Zaman sevdamıza gebe, asla bükülme, dönüp hakka yürüyünce yol mu dayanır, omuz omuza verince yol mu dayanır", "Üzümümüz şiredir altılı masa fitnedir. Reis sen dik dur Mardin halkı seninledir" sloganlarıyla "Türkiye Yüzyılı" mesajlarını içeren afişler asıldı.

- Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice seslendirilen Türkiye Yüzyılı şarkısıyla vatandaşları selamladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin Havalimanı'ndan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı'ndaki tören alanına gelişi sırasında Mardinlilerin sevgi gösterileriyle karşılandı. Erdoğan yol boyunca vatandaşları selamladı, çocuklara da hediyeler verdi.

Erdoğan, kürsüye gelişinin ardından Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice seslendirilen Türkiye Yüzyılı şarkısı eşliğinde meydandaki vatandaşları selamladı.

- Yatırımların açılışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından yapımı tamamlanan yatırımların açılışına geçildi.

Erdoğan, meydandan telekonferans yöntemiyle bağlandığı Midyat'taki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve vatandaşlarla Midyat Şehir Geçişi ve Bağlantı Yolları ile Midyat-Nusaybin Yolu'nun açılışını gerçekleştirdi.

Yolun medeniyet olduğunu belirten Erdoğan, "Şu yollar olmasa halimiz nice olurdu? AK Parti yolları yapar, AK Parti susuz yerlere suyu götürür, viyadükleri, köprüleri, havalimanlarını yapar." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin'in Ömerli ve Dargeçit ilçelerine doğal gaz verme töreni için Ömerli'deki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve ilçelerin protokolüyle "Mardin Derik Ovası Sulaması" için ise Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider'e ve beraberindekilere bağlanarak, buradaki yatırımları hizmete açtı.

Erdoğan, ayrıca Artuklu İlçe Jandarma Komutanlığı hizmet binasının açılışını da telekonferansla bağlandığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindekilerle gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yapımı tamamlanan eser ve projelerin toplu açılışını kurdele keserek yaptı.

(Bitti)

Yorumlar