Mansur Yavaş'ın her iki vekilliğini de AK Parti ve MHP kazandı

Seçimlerden sonra ilk kez toplanan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde iki başkanvekili için seçim yapıldı. Seçimi AK Parti ve MHP'nin önerdiği iki aday kazandı.

Google Haberlere Abone ol

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart seçimlerinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında ilk kez toplandı. Ankara’yı sokak sokak bildiklerini aktaran Yavaş, şöyle konuştu: “Ankara’ya hizmet yolunda sizlerle yapacağım kader ve güç birliğinin nasıl hayra vesile olacağını hep birlikte görecek, süreçten alnımızın akıyla çıkacağız. Meclis üye dağılımında ağırlığın AK Parti’de olması beni hiç rahatsız etmemiştir, etmeyecek de. Çünkü buradaki tüm arkadaşlarımın, söz konusu Ankara’ya hizmet olunca, hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan, gerçekleşecek her faaliyet ve projede, Ankara için ortak irade koyacağına inancım tamdır. Kampanya sürecinde söz vermiştim. Eğer buradaki çoğunluk CHP’de olsaydı encümende ve meclis bünyesinde çalışacak olan komisyonlarda, eşit dağılımı sağlayarak, daha şeffaf ve adil çalışmanın önünü açacaktım.”

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkanlığında ilk kez toplandı.

“Benim Ankara’ya hizmet yolunda hiçbir arkadaşımıza karşı bir ön yargım olmadığı gibi, hiç kimsenin iyi niyetinden de şüphem yok” diyen Yavaş, vicdan ve ortak akıl eşliğinde projeleri uygulayacaklarını söyledi.

AK Parti Grubu adına söz alan Mümin Altunışık da 25 yıldır Ankara’nın muhteşem bir şehir olması çaba sarf ettiklerini ve bunda başarılı olduklarını söyledi.

CHP Grubu adına konuşan Coşkun Torun ise yerel seçimlerin hizmet odaklı olduğunu hatırlatarak, “CHP olarak biz de bu anlayışla hareket edecek, siyaseti bir kenara bırakıp, Ankara için ne hizmet üretebiliriz o anlayışta olacağız. Ortak akılla hareket edeceğiz, katılımcılığın önünü açacağız, şeffaf olacağız” dedi.

MHP Grubu adına söz alan Murat Ilıkan da MHP olarak kendilerine verilen sorumluluğun bilincinde olduklarını belirtirken, “Başkent Ankara’yı bir adım daha ileriye taşıyacak önerilerimizle, Ankara’nın gelişimine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi. Ilıkan, MHP olarak Ankara’ya zaman kaybettirecek bir tutum olursa, karşısında duracaklarını da söyledi.

İYİ Parti Grubu adına konuşan Adnan Beker de “partizanca hareket etmeden Ankaramıza hizmet edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından 2 yıl süreyle görev yapacak Meclis 1. ve 2. Başkanvekili seçimlerine geçildi.

Gizli yapılan oylama sonucunda AK Parti ve MHP gruplarının önerdiği Fatih Ünal Meclis Birinci Başkanvekili, Mehmet Yıldız ise İkinci Başkanvekili seçildi.

Yorumlar