Madrid'de "kadına şiddetle mücadele" yürüyüşü

Madrid'de binlerce kişi "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü"nde yürüdü. İspanya'da 2003'ten bu yana 1171 kadın uğradığı şiddet sonucu hayatını kaybetti

Google Haberlere Abone ol
Madrid'de "kadına şiddetle mücadele" yürüyüşü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla İspanya'nın başkenti Madrid'de geniş katılımlı bir gösteri düzenlendi.

Madrid kent merkezinde toplanan 10 binden fazla kişi "Artık yeter, sessizliği yırtalım" ana temasının altında "Kadına şiddete hayır", "Sıfır tolerans", "Maçoluk öldürüyor" sloganları atarak yürüdü.

Gösteriye, Hükümet Sözcüsü ve Bölgesel Politikalardan Sorumlu Bakan İsabel Rodriguez Garcia, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nadia Calvino Santamaria, Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto da birlikte katıldı.

Öte yandan, Başbakan Pedro Sanchez de partisinin bir etkinliğinde yaptığı konuşmada, erkeklere "cinsiyetçi şiddete karşı aktif olarak mücadele etme" çağrısı yaptı.

Sanchez, "Ben maço değilim demek, sessiz kalmak yeterli değil. Bir sebep yokmuş gibi düşünmemeli, kadına yönelik şiddeti önemsemiyor gibi davranmamalıyız. Maço olmayı sonlandırmayı bırakın, bize kadınlar öğretsin." ifadelerini kullandı.

- İSPANYA'DA 42 BİN 877 KADIN POLİS KORUMASI ALTINDA

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında kadına yönelik şiddetin en fazla görüldüğü ülkelerden biri olan İspanya'da 2003 yılından bu yana 1171 kadın, erkek tarafından uğradığı şiddet sonucunda hayatını kaybetti.

İspanya hükümetinin verdiği istatistiklere göre, 2022 yılı içinde öldürülen kadınların sayısı 38 iken, olası bir şiddet eylemine karşı 42 bin 877 kadın polis koruması altında bulunuyor.

Kadına yönelik şiddetle bağlantılı olarak 2013'ten bu yana 26'sı bu yıl olmak üzere 360'tan fazla çocuğun öksüz kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Yorumlar