Macron: İdlib'de yaşananlar kabul edilemez

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İdlib konusunda Rusya'ya katılmadıklarını belirterek, "yaşananların kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Macron: İdlib'de yaşananlar kabul edilemez

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İdlib'de yaşananlarla ilgili Rusya ile aynı fikirde değiliz. Bu kabul edilemez." dedi.

Macron, Almanya'da devam eden 56'ncı Münih Güvenlik Konferansı'nda konuştu.  "Türkiye ve Rusya, bizim değerlerimizi paylaşmayan bölgesel güçler ve bize komşular." diyen Macron, Avrupa'nın gelecek yıllarda daha demokratik olacağını söyledi. 

Macron, 5G, yapay zeka ve birçok konuda Avrupa'nın hızlı çözüm üretmesinin ve Avrupa'da göç sorununa çözüm bulunmasının önemine işaret etti. Çin'in geleceğine yoğun yatırımlar yaptığını ve bunu küçümsememek gerektiğini belirten Macron, "Avrupa'da finans krizine ilişkin Güney ile Batı ve göç kriziyle ilgili Doğu ile Batı arasında bir bölünme yaşandı." dedi.

Macron, Avrupa'nın savunma alanında güçlenmesi gerektiğini ancak bunu yaparken NATO'ya da ihtiyaç duyduklarının altını çizdi. Rusya ile ilişkilere değinen Macron, "İdlib'de yaşananlarla ilgili Rusya ile aynı fikirde değiliz. Bu kabul edilemez." dedi. 

Macron, Rusya'nın son yıllarda askeri alanda güçlendiğine dikkati çekerek, "Ne Rusya yanlısı ne Rusya karşıtıyım. Ben Avrupa yanlısıyım." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Macron, Rusya'nın siber saldırılar veya sosyal medyada yapılan manipülasyon yoluyla Batılı demokrasileri istikrarsızlaştırmaya devam edeceğine işaret etti.

Yorumlar