Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan Yahudi ulus devlet yasasına tepki

- Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail meclisinin Yahudi ulus devlet yasasını kabul etmesinin Filistin halkına ve kaderini tayin etme hakkına saldırı olduğunu bildirdi

Google Haberlere Abone ol

BEYRUT (AA) - Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail meclisinin Yahudi ulus devlet yasasını kabul etmesinin Filistin halkına ve kaderini tayin etme hakkına saldırı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Avn yaptığı yazılı açıklamada, İsrail meclisinin Yahudi ulus devlet yasasını kabul etmesine tepki göstererek, ırkçı yasanın onaylanmasının Filistin halkına ve başkenti Kudüs olan bağımsız devlet kurulması ile tüm topraklarını geri alma konusunda kaderini tayin etme hakkına saldırı olduğunu ifade etti.

Yasanın ayrıca diasporadaki Filistinlilerin dönüş hakkını ortadan kaldırdığını, dünyadaki Yahudilerin İsrail'e göçünün önünü açtığını kaydeden Avn, bu durumun Birleşmiş Milletler'in (BM) 194 sayılı kararı başta olmak üzere Filistinlilerin topraklarına dönüş hakkını savunan uluslararası kararları açıkça ihlal olduğunu vurguladı.

Yasa tasarısına ilişkin oylama dün sabah erken saatlerde yapılarak, 55 "hayır" oyuna karşılık 62 "evet" oyuyla meclisten geçmişti.

-Yahudi ulus devlet yasası ne getiriyor?

İsrail meclisinde çok az bir oy farkıyla kabul edilen Yahudi ulus devlet yasası, iki farklı vatandaş modeli öngörüyor. Buna göre, 8 milyonu aşkın nüfuslu ülkenin yüzde 20'den fazlasını oluşturan Arapların ikinci sınıf vatandaş konumuna düşeceği belirtiliyor.

Hâlihazırda uygulamada var olduğu belirtilen ayrımcı politikaları hükme bağladığı eleştirileri yöneltilen yasayla, Arapça resmi dil olmaktan çıktı ve ülkenin tek resmi dili İbranice oldu. Bununla birlikte yasanın en çok tepki çeken diğer maddeleri arasında şu hükümler yer alıyor:

Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir, İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi ana vatanıdır, dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail'e dönme hakkı vardır, Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır ve İsrail'in başkenti Kudüs'tür.

Yasada, "İsrail, tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi ana vatanıdır." denilerek Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı ve haklarının da görmezden gelinmiş olduğu dile getiriliyor.

İsrail, dünyanın değişik bölgelerinde bulunan Yahudileri İsrail'e gelip yerleşmeye teşvik ederken, 1948'de vatanlarından sürdüğü Filistinlilere geri dönme hakkını tanımayı ise reddediyor.

Yorumlar