Letonya Merkez Bankası Başkanı Rimsevics, kefaletle serbest bırakıldı

RİGA (AA) - Yolsuzluk iddiaları nedeniyle hafta sonu gözaltına alınan Letonya Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Ilmars Rimsevics, kefaletle serbest bırakıldı. Letonya yolsuzlukla mücadele bürosu KNAB...

Google Haberlere Abone ol

RİGA (AA) - Yolsuzluk iddiaları nedeniyle hafta sonu gözaltına alınan Letonya Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Ilmars Rimsevics, kefaletle serbest bırakıldı.

Letonya yolsuzlukla mücadele bürosu KNAB tarafından yapılan açıklamada, Rimsevics'in, 100 bin doların üzerinde rüşvet aldığı iddiaları nedeniyle gözaltına alındığı ve kefaletle serbest bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, iddianamenin henüz hazırlanmadığı ve Rimsevics'e yönelik soruşturmanın, ülkenin en büyük bankalarından ABLV hakkındaki iddialarla ilgisi olmadığı kaydedildi.

Rimsevics, yaklaşık 48 saat gözaltında tutuldu. Söz konusu süreçte Rimsevics'in ev ve ofisinde incelemelerde bulunuldu.

ABD Hazine Bakanlığı, bir süre önce, Letonya'nın ABLV bankasına Kuzey Kore'nin mali işlemlerine yardımcı olduğu gerekçesiyle yaptırım uygulanmasını talep etmişti.

ECB de dün aldığı kararla ABLV'nin tüm piyasa işlemlerini geçici olarak durdurmuştu.

Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola, ülkenin itibarını korumak için Rimsevics'in derhal istifa etmesi gerektiğini söylemişti.

2001 yılından beri Letonya Merkez Bankası Başkanı olan Rimsevics, ülkenin 2014'te avro para birimine geçmesinin ardından ECB Yönetim Konseyi üyeliğini görevini de yerine getiriyordu.

Yorumlar