Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki

Uluslararası Köprü Derneğinden Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki

Google Haberlere Abone ol
Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki

Uluslararası Köprü Derneği Başkanı Mehmet Baykurt, bazı Avrupa ülkelerinde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki göstererek, bu tür çirkin saldırıların insanlık suçu olduğunu söyledi.

Baykurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir dini ve mensuplarını hedef alan, açıkça nefret suçu oluşturan bu ve benzeri saldırıların "kabul edilemez" olduğunu vurguladı.

Mukaddes kitaba yönelik provokasyonların insanlığa zarar verdiğine dikkati çeken Baykurt, "Kin ve nefret oluşturan, inanç gruplarını hedef alan eylemlerin kazananı olmaz." dedi.

Kur'an-ı Kerim'in dünya genelindeki yaklaşık 2 milyar Müslüman için manevi ve vazgeçilmez bir değere sahip olduğunun altını çizen Baykurt, şunları kaydetti:

"Din, vicdan ve ifade özgürlüğü, başka inançlara ve düşüncelere saldırmayı meşrulaştırmaz. Dini değerler inanç ve vicdan özgürlüğünün koruması altındadır. İsveç, Hollanda, Danimarka gibi söz konusu ülkelerin, konu İslam düşmanlığı olunca böylesi alçak saldırıları fikir ve düşünce özgürlüğü olarak değerlendirmesi ve hassasiyetten uzak tavır takınmaları ülkemize ve inancımıza olan düşmanlıklarının tezahürüdür. Hem baş tacımız, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'e yönelik eylemleri gerçekleştirenleri hem de özgürlük kisvesi altında İslamofobik eylemlere izin veren ikiyüzlü siyasetçileri lanetleyerek kınıyoruz."

Nefret suçunun faillerinin cezalandırılması gerektiğini belirten Baykurt, Avrupa ülkelerinin liderlerine bu tür eylemlerin durdurulması çağrısında bulundu.

İsveç'te terör örgütü mensuplarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı haddi aşan eylemler gerçekleştirdiğine de değinen Baykurt, terör örgütlerinin uluslararası toplum için tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Türkiye'ye karşı terör örgütlerinden medet uman ülkelere, "Terör döner dolaşır yakanıza yapışır." uyarısında bulunan Baykurt, ırkçı ve ayrımcı eylemlerin yaygınlaşmasının Avrupa adına kaygı verici olduğunu bildirdi.

Baykurt, Müslümanların ve mazlumların umudu olarak gördüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her zaman destekçisi olduklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar