Koronavirüs salgınından ölenlerin sayısı 2 bin 594'e yükseldi

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ilk kez geçtiğimiz yıl görülen koronavirüs can almaya devam ediyor. 97 bin kişi müşahade altında tutulurken şuana kadar ölenlerin sayısı ise 2 bin 500'ü aştı

Google Haberlere Abone ol

Dünyaya yayılan ve bir türlü önlenemeyen koronavirüsü can almaya devam ediyor. Çin'de salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 500'ü aşarken şuana kadar 97 bin kişi ise müşahade altına alındı. Her gün virüsle ilgili bilgileri paylaşan Çin Ulusal Sağlık Komisyonunun yaptığı yazılı açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte salgın nedeniyle 150 kişi hayatını kaybetti, 409 yeni vaka tespit edildi.

97 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİ MÜŞAHADE ALTINA ALINDI

Böylelikle Çin anakarası üzerinde toplam can kaybı, 2’si Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 594’e yükseldi. Öte yandan kesinleşen Kovid-19 vakası da 77 bin 150’ye ulaştı.
Bununla birlikte Kovid-19’a yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 3 bin 434’e, müşahade altına alınanların sayısı 97 bin 481’e geriledi.

Bugüne kadar Kovid-19’dan iyileşerek taburcu olanların sayısı da 24 bin 734’e çıktı.

Çin ana karası dışında vaka sayısı Hong Kong’da 74’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak bildirildi.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

VİRÜS İRAN'DA 

Çin'in ardından bir çok ülkeye yayılan koronavirüsü en son İran, İsrail ve Lübnan'da görülmüştü. İran'da 8 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybederken bu sayı Çin'in ardından en büyük rakam oldu.

Yorumlar