Konut zamları dünya başkentlerinin sorunu oldu

Dünya başkentleri salgında konut fiyatlarındaki zamlarla mücadele ediyor. Normal şartlarda enflasyonun yüzde 1 olduğu ABD gibi ülkelerde enflasyondaki artış oranı 5 kat olurken, konut fiyatlarındaki artış oranları ise en az bunun 20 katı oldu.

Google Haberlere Abone ol
Konut zamları dünya başkentlerinin sorunu oldu

Konut fiyatları artışı sadece Türkiye'de değil ABD, Avrupa ve Asya ülkelerinin tamamında sorun olmaya başladı. Enflasyonun normal zamanlarda yüzçde 1 veya 1,5 olduğu ABD gibi ülkelerde salgında konut fiyatları bunun en az 20 katı kadar yükseldi. ABD'de enflasyon oranı da en az 5 kat artarak yüzde 5'i geçti. İşte dünya genelinde konut fiyatları:

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, global konut fiyatları endeksi 2021 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Dünyadaki 150 şehri kapsayan rapora göre, Türkiye'nin iki büyük kenti konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 10 yerleşim yeri arasında yer aldı.

Son 12 aylık fiyat değişimine bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı şehir yüzde 30.8 ile Kanada’dan Halifax oldu. İzmir yüzde 30’luk fiyat artışıyla ikinci sırada , İstanbul yüzde 26.4 ile 9’uncu Ankara ise yüzde 25.8 ile 11’inci sırada yer aldı.

Türkiye’deki konut fiyat artışlarının arkasında yüksek enflasyon ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı etkili oldu.

Kentsel konut fiyatları 150 kentin 139’un da yükselirken, 57’sinde artış oranı yüzde 10’u aştı. Knight Frank raporuna göre, 150 kentte konut fiyatları 2021 yılı Haziran ayı sonu itibariyle son bir yılda olarak ortalama yüzde 9.8 arttı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konut fiyatlarına bakıldığında Boston’da yüzde 18.6, Washington’da yüzde 16.2, Los Angeles’ta yüzde 18.7, New York’ta yüzde 16.8, Miami’de yüzde 20.1 ve San Francisco’da yüzde 22’lik fiyat artışı görüldü.

Avrupa başkentlerinde ise Paris’te yüzde 4.6, Berlin’de yüzde 8.6, Londra’da yüzde 5, Madrid’de yüzde 2.8 artış yaşandı.

Moskova’da konut fiyatları yüzde 28.8 artarken, St. Petersburg’da ise bu oran yüzde 26.7 oldu. Asya gayrimenkul pazarında ise Seul yüzde 30’luk konut fiyat artışıyla öne çıktı.


 

Yorumlar