Konut satışlarındaki düşüş mayısta da sürdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde konut satış sayısı, Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 azalarak 110 bin 588 oldu. Bu azalma, konut piyasasındaki durgunluğu işaret ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Konut satışlarındaki düşüş mayısta da sürdü

Ocak-Mayıs dönemine ilişkin veriler de konut satışlarındaki düşüşü ortaya koyuyor. Bu dönemde, satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 azalarak 465 bin 761'e düştü. Konut satışlarındaki bu düşüş, sektördeki genel eğilimin devam ettiğini gösteriyor.

Mayıs ayında İstanbul, 18 bin 814 konut satışıyla en yüksek paya sahip il oldu. İstanbul’u, 9 bin 861 konut satışıyla Ankara ve 6 bin 306 konut satışıyla Antalya takip etti. Büyük şehirlerdeki yüksek konut satış rakamları, bu illerin konut piyasasındaki önemli rolünü ortaya koyuyor.

EN AZ KONUT SATIŞI BAYBURT, ARDAHAN VE HAKKARİ'DE

Konut satışının en az olduğu iller ise dikkat çekiyor. Mayıs ayında sadece 37 konut satışı ile Bayburt en düşük satış rakamına sahip il oldu. Bayburt'u, 46 konut satışıyla Ardahan ve 60 konut satışıyla Hakkari takip etti. Bu illerdeki düşük satış rakamları, konut talebinin sınırlı olduğunu gösteriyor.

KONUT SATIŞLARININ BÖLGESEL DAĞILIMI

İstanbul en yüksek satış rakamlarıyla konut piyasasında başı çekiyor. Büyükşehirlerin konut piyasasındaki hakimiyeti, bu illerdeki yoğun nüfus ve talep ile açıklanabilir. Ankara ve Antalya da yüksek satış rakamlarına sahip diğer iller arasında yer alıyor.

Buna karşın, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerindeki illerde konut satışları oldukça düşük seviyelerde. Bayburt, Ardahan ve Hakkari gibi illerdeki düşük satış rakamları, bu bölgelerdeki konut piyasasının durağanlığını yansıtıyor.

SEKTÖRDEKİ GENEL EĞİLİMLER

Türkiye genelinde konut satışlarındaki düşüş, sektördeki genel durgunluğu işaret ediyor. Ekonomik koşullar, faiz oranları ve tüketici güveni gibi faktörler, konut satışlarını etkileyen başlıca unsurlar arasında yer alıyor. Konut sektöründeki bu eğilim, gelecek aylarda da devam edebilir.

Yorumlar