Konut fiyatlarındaki artış ne kadar sürecek? Uzmanlar ne diyor?

Konut fiyatlarındaki artışı değerlendiren sektör temsilcileri, "Biz de sonuçta bir ortalama üzerinden yapıyoruz projeleri ancak bugünden başlayan yeni inşaatlarda maliyetler bugünkü değerlerle hesaplanacağı için önümüzdeki dönemde de konut fiyatlarında yukarı yönlü bir ivme olacaktır" diyor.

Google Haberlere Abone ol
Konut fiyatlarındaki artış ne kadar sürecek?

Dünya genelinde pandemi ile birlikte emtia fiyatlarında yaşanan artışlar konut fiyatlarında ciddi yükselişler beklenmesine sebep olurken, sektör temsilcileri fiyatların seyriyle ilgili Bloomberg HT’ye değerlendirmede bulundu.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı talebin canlılığı konusunda değişen bir şey olmadığını söylerken arz tarafında sıkıntılar olduğunun altını çizdi. Kabadayı ayrıca bugünden itibaren yapılacak projelerde fiyatların geçtiğimiz dönemlerde yapılanla kıyasla artacağını belirterek şunları söyledi:

“Şu an piyasadaki mevcut konutlar 2 ila 3 yıllık maliyetlerle oluştu. Biz de sonuçta bir ortalama üzerinden yapıyoruz projeleri ancak bugünden başlayan yeni inşaatlarda maliyetler bugünkü değerlerle hesaplanacağı için önümüzdeki dönemde de konut fiyatlarında yukarı yönlü bir ivme olacaktır”

Kabadayı, son zamanlarda demir ve çimento maliyetlerinin çok konuşulduğunu belirterek, “Ürün bazında da yüzde 50-60’larda bir artış var. Dünya genelinde bu maliyetleri de ortaya koyduğunuzda önümüzdeki günlerde konut fiyatlarının yukarı yönlü gideceğini söyleyebilirim” diye ekledi.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan ise konut fiyatlarının düşebilmesi için arzın talebi karşılıyor duruma gelmesi gerektiğini belirterek konut almak isteyenlerin bütçelerine uygun bir yer bulduklarında beklememesini tavsiye etti.

Akdoğan, “Daha maliyetlerin inşaatlara yansımadığını bunların yansımalarını bir iki yıl içerisinde göreceğiz. Bu dönemin bu anlamda değerlendirilebilir bir dönem olduğunu düşünüyorum. Çünkü emtia fiyatlarının artacağını gelen maliyetlerle birlikte çok ciddi yükseleceğini öngörüyoruz. İhtiyaç ve bütçelerine uygun bir yer bulduklarında bence alınmalı” dedi.


 

Yorumlar