KKTC Cumhurbaşkanı Türkiye'yi hedef aldı

KKTC'nin mevcut tartışmalı Cumhurbaşkanı Mustafa Akın, seçimlerde bir kez daha seçilebilmek için Türkiye'yi hedef alan bir propaganda yöntemi benimsedi.

Google Haberlere Abone ol

Daha önce KKTC'nin Ankara tarafından yutulabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, son olarak katıldığı bir televizyon programında Türkiye ile ilişkiler, Kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz konusunda değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin toplumu böldüğünü ifade eden Akıncı, "Türkiye'den bazı kesimlerin, şu an ki cumhurbaşkanının seçilmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

11 Ekim’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak 5 aday, "Er Meydanı Seçim Özel" programında bir araya geldi. Adaylar, Türkiye ile ilişkiler, Kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR"

Türkiye ile ilişkilerin son derece önemli olduğunu söyleyen Mustafa Akıncı, "Öteden beri Türkiye ile saygıya dayalı, kişilikli ilişki olmalı vurgusunu yaptık. İlk kardeş belediye ilişkisini kuran benim. Ancak Türkiye'den bazı kesimlerin, bir adayın seçilmemesi için ve şu an ki cumhurbaşkanının seçilmemesi için ellerinden yaptıklarını görüyoruz" dedi.

Kendisi adına Türkiye düşmanı algısı yapıldığını ifade eden Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplumu ciddi şekilde bölüyorlar. Toplumun kendi kendini yönetme hak ve iradesine sahip olduğunu en başta Türkiye'deki yetkililerin kabul etmesi gerekir. Oradan buraya bazı kesimler tarafından yapılan bazı söylemler olduğunu görüyoruz. Kıbrıs Türk halkının kendi özgür iradesini ortaya koyacak yetenekte olduğunu herkesin kabul etmesi lazımdır. Türkiye'ye karşı sevgi ve saygıdan başka besleyeceğimiz duygu yok. Benim adıma Türkiye düşmanı algısı yaratma çabası abestir."

"BİATÇI ANLAYIŞ OLMAZ"

Daha önce Türkiye'nin seçimlere müdahale ettiğini iddia eden Akıncı, Rumların hakim olacağı bir devlet içerisinde azınlık hakları ile Kıbrıs Türk halkının var olamayacağını belirterek, "Bu mümkün değil ama aynı şekilde Kıbrıs Türk halkı, Türkiye'nin bir alt yönetimi gibi algılanmak da istemiyor" ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Türkiye'yi doğrudan hedef alarak "Bizden Türkiye düşmanı çıkmaz; boşuna uğraşmasınlar ama 'otur Arap, kalk Arap' misali biatçı bir anlayış da çıkmaz" açıklamasını yapmıştı.

Yorumlar