Sezai Temelli kimdir aslen nereli?

HDP eş başkan Sezai Temelli aslen nerelidir, sorusu son dönemlerde parti tabanında en çok merak edilen sorular arasında yer aldı. Partinin başına gelecek kişinin Türk mü Kürt mü olacağı tartışmaları uzun süre devam etmişti. Bu nedenle Demirtaş'tan sonra partinin başına geçen Sezai Temelli'nin nereli olduğu doğal olarak merak edilmeye başlandı. Peki, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli kimdir, aslen nerelidir. Temelli son olarak Mesut Barzani, İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver'e yaptığı hakaretle gündeme gelmişti.

Sezai Temelli kimdir aslen nereli?
03 Nisan 2019 Çarşamba 16:54

Sonhaberler.com | Haber Merkezi

HDP Eş Başkanlığının Selahattin Demirtaş ile Serpil Kemalbay'dan boşalan koltuklarına Pervin Buldan ile Sezai Temelli gelmişti. TBMM Başkanvekili olduğu bilinen Pervin Buldan'ı kamuoyu yakından tanıyor; ancak adı son olarak Mesut Barzani, İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver'e yaptığı hakaretlerle gündeme gelen Sezai Temelli ise pek tanınmıyor. Peki, Sezai Temelli kimdir, aslen nerelidir?

1963 İstanbul doğumlu olan Sezai Temelli, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi. Yardımcı Doçent iken terör örgütü bağlantıları suçlamasıyla Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilmişti. Temelli, 7 Haziran'da HDP'den İstanbul Milletvekili seçilmişti. Sonraki seçimde ise seçilememişti. Halen MYK üyeliği görevini yürütmektedir.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olan Sezai Temelli ardından yine aynı üniversitede Doktorasını tamamlamıştır. İ.Ü. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maliye Anabilim Dalında Öğretim üyesi olarak çalışan Sezai Temelli HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürüyordu.

Evli ve 3 çocuk babası olan Sezai Temelli, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çözüm Süreci kapsamında Diyarbakır'da düzenlediği etkinlikleri eleştirdiği sırada etkinliklere katılan Mesut Barzani, İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver'e hakaret eden Twitter mesajlarıyla gündeme gelmişti.

Temelli, Erdoğan'ın Barzani, Tatlıses ve Perver ile birlikte yer aldığı fotoğraf karesini Twitter hesabından üzerine "Düşmanın seni övüyorsa, sende p.ştluk vardır." notunu düşerek paylaşmıştı. Temelli 2 yıl aradan sonra attığı başka bir Twitter mesajında hakareti nedeniyle özür diledi.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Yeliz - 2 ay önce
Tipik bi yahudi surati var
Avatar
Ben - 2 ay önce
Ekşi sözlük övüyor sa müslüman olmadığı aşikar.
Avatar
Seza temelli ermenimi - 2 ay önce
Sezai temelli ermenimi
Avatar
Seza temelli ermenimi - 2 ay önce
Avatar
Kim bu - 3 ay önce
Bu adam nedir kimdir. Ermeni mi. Hiç bir yerde bulamıyoruz.
Misafir Avatar
doğan - 2 ay önce @Kim bu
Belirsiz.
Avatar
Seza temelli ermenimi - 2 ay önce
Avatar
Korur - 2 ay önce
Ekşi sözlük övüyor sa müslüman olmadığı aşikar.