Prof. Dr. Tufan Gündüz kimdir - 3'te 3 Tarih Danışman Hocası

TRT 1 ekranlarında 31 Ekim 2018 Çarşamba akşamında başlayan 3'te 3 Tarih Yarışması'na danışmanlık yapan profesörün kim olduğu merak ediliyordu. Yarışmaya danışmanlık yapan kişi Prof. Dr. Tufan Gündüz'dür. Peki Tufan Gündüz kimdir?

Prof. Dr. Tufan Gündüz kimdir - 3'te 3 Tarih Danışman Hocası
06 Aralık 2018 Perşembe 20:25

3'te 3 Tarih Yarışması'na danışmanlık yapan tarihçinin kim olduğu merak ediliyor. TRT 1 ekranlarında 31 Ekim 2018 tarihinde yeni başlayan tarih yarışması 3'te 3 Tarih'in danışmanlığını yapan kişi seyircilerin dikkatini çekti. Yarışmanın sunucu Engin Altan Düzyatan'a tarihi konularda danışmanlık yapan, yarışmacılara ekstra sorular soran ve onlara bazen de yardımcı olan tarihçinin kim olduğu merak ediliyor. Seyircilerin kim olduğunu merak ettikler isim Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz. Peki Kimdir Tufan Gündüz?

Tufan Gündüz,11 Mayıs 1964 yılında Kayseri’nin Tomarza ilçesinde dünyaya geldi. Tufan Gündüz üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi’nde aldı. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümünü tamamladı.

Tufan Gündüz, 1996 yılında ‘’Bozulus Türkmenleri 1540-1640’’ adlı tezi ile doktorasını tamamladı. Tufan Gündüz Doçent unvanını 2006 yılında aldı. 2011 yılında profesör unvanı alan Tufan Gündüz, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktır.

Tufan Gündüz’ün Türkmenler hakkında pek çok akademik makalesi bulunmaktadır. Tufan Gündüz, Osmanlı Devleti ve Safeviler döneminde Türkmen aşiretleri üzerinde araştırmaları yapmıştır. Tufan Gündüz birçok televizyon programına konuk olarak katılmıştır. 

Anadolu’da Türkmen Aşiretleri, Oğuz Kağan Destanı, Dede Korkut Destanları gibi pek çok kitabı bulunan Prof. Dr. Tufan Gündüz, 3’te 3 Tarih isimli yarışmada tarih konusunda aydınlatıcı açıklamalarda bulunacak.

Tufan Gündüz’ün Tarih Konulu Eserleri:

Oğuz Kağan Destanı

Büyük Olayların Kısa Tarihi

Son Kızılbaş Şah İsmail

Osmanlı Tarihi El Kitabı

3'te 3 Tarih Yarışması her Çarşamba ve Perşembe akşamları saat 20.00'da ekrana geliyor. Yarışmanın büyük ödülü 1 milyon liradır.

Kaynak: Sonhaberler.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×