Muhammed Mursi neden öldü, kimdir, kaç yaşındaydı?

Muhammed Mursi, darbeciler tarafından kurulan mahkemede idamla yargılandığı esnada fenalaşarak hayatını kaybetti. Peki Muhammed Mursi kimdir, Muhammed Mursi öldüğünde kaç yaşındaydı, asıl mesleği neydi?

Muhammed Mursi neden öldü, kimdir, kaç yaşındaydı?
17 Haziran 2019 Pazartesi 19:08

Mısır tarihinde ilk kez halkın serbest seçimiyle seçilerek Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, ABD ve batı destekli ordu darbesiyle 2013 yılında iktidardan indirilerek cezaevine atılmıştı. Peki Muhammed Mursi kimdir, Muhammed Mursi öldüğünde kaç yaşındaydı, Mursi'nin asıl mesleği neydi?

Muhammed Mursi öldüğünde 70 yaşındaydı.

Asıl mesleği ise metalurji mezuniyetidir.

ABD'de NASA'da çalıştı. Amerikada birçok üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Dünya bilim tarihine geçen birçok önemli çalışmaları bulunuyor.

2000-2005 yılları arasında İhvan-ı Müslim'in üyesi olarak milletvekilliği yapmıştı.

30 Nisan 2011 tarihinde İhvan-ı Müslim'in kurduğu partinin başkanlığına seçildi.

Muhammed Mursi'nin en büyük özelliği, Cumhurbaşkanlığına seçilir seçilmez İslam dünyasıyla sorunlarına çözüm üreten adımlar atması, İran ile ilişkileri düzeltme adımları atması, Çin ve Rusya ile yakın ilişkiler içine girmiş olmasıydı. Bu adımlar, onun ABD gözünde "devrilmesi gereken isim" olmasına neden olmuştu.

Muhammed Mursi'nin neden öldüğü ise henüz bilinmiyor. Ancak, cezaevinde gördüğü kötü muamelenin sağlığını bozduğu, bu nedenle vefat ettiği tahmin ediliyor.

İşte Muhammed Mursi'nin kısa biyografisi:

Muhammed Mursi kimdir, kaç yaşındaydı?

Tam adı Muhammed Mursi İsa el Eyyat olan Mısır Cumhurbaşkanı, 8 Ağustos 1951 tarihinde, ülkenin kuzeyindeki Şarkiye ilinde doğdu.

İlk eğitimini memleketinde alan Mursi, daha sonra Kahire Üniversitesi'nde mühendislik okudu. Eğitimine ABD'de devam eden Mursi, 1982 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde mühendislik doktorasını tamamladı. Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde 1985 yılında doçent olan Mursi, daha sonra ülkesine dönerek akademik çalışmalarını Zagazig Üniversitesi'nde sürdürdü.

Muhammed Mursi'yi Mısır cumhurbaşkanlığı koltuğuna ulaştıracak politik kariyeri Müslüman Kardeşler Hareketi içerisinde 2000 yılında başladı. Müslüman Kardeşler'in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi ve 2000-2005 yılları arasında milletvekili olarak görev yaptı.

Hüsnü Mübarek'in devrildiği 2011 yılındaki ayaklanmaya muhalif olarak destek veren Mursi, daha sonra Müslüman Kardeşler'in kurduğu Hürriyet ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi.

2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler'in aday gösterdiği Hayrat Şatır'ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi.

İlk turda yüzde 25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da oyların yüzde 51.73'ini alarak Mısır'ın 5'nci ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı oldu.

Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesinin yıl dönümü olan 30 Haziran'da başlayan eylemler sonrasında 3 Temmuz'da Mısır ordusu yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve direnme çağrısında bulundu. Darbe sonrasında Muhammed Mursi'nin gözaltına alındığı açıklandı. Mursi halen gözetim altında tutuluyor.


Etiketler; #muhammed mursi

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×