Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz

Millet İttfakı'na yönelik HDP cephesinden üst üste gelen tehditler, çağrılar, tepkiler CHP'de dillerin çözülmesine neden oldu. CHP'li Oğuz Kağan Salıcı'nın "Kürt meselesi var" çıkışından sonra Kemal Kılıçdaroğlu da, "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" açıklamalarında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

HDP'nin muhtemel seçimlerde bir daha Millet İttifakı'na destek vermeyeceğini açıklaması, üst üste tehditvari açıklamalarda bulunarak CHP'nin destek beklentilerine karşı demeçler vermesi, CHP'de dillerin çözülmesine neden oldu. CHP'liler üst üste "Kürt sorunu, Kürt meselesi konulu" açıklamalarda bulunmaya başladı. İlk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Salıcı, "Ortada bir Kürt meselesi var çözülmeli" şeklinde çıkışlarda bulunurken; şimdi de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" dedi.

Kılıçdaroğlu, 2014 seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığının parti içinde çok fazla tartışılmadığını dile getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 35-40 yıldır çözülemeyen Kürt sorunu için meşru bir organa ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Erdoğan bunu yaptı. Devleti, İmralı ile muhatap kıldı. Mesela İmralı meşru bir organ değil. Meşru organ kimdir? HDP'yi meşru organ olarak görebiliriz. Eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla çezebiliriz" diye konuştu.

Gazeteci ve belgesel yapımcısı Günel Cantak’ın "Bay Kemal ve İttifakları" belgeselinin ilk bölümünde konuşan Kılıçdaroğlu, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığının parti içinde çok fazla tartışılmadığını özeleştirisinda bulundu.

CHP’deki değişimi ve ülkenin siyasi amosferini işleyen belgeselde, Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçtiğinde partinin ve partiye yakın kurumların saldırı altında olduğunu ve seçimleri kazanmak için zamana ve değişime ihtiyaç duyulduğu anlatılıyor.

2015 seçimlerinde HDP’nin parti olarak TBMM'ye girmesini desteklediğini ifade eden CHP lideri, Kürt sorununun çözümü için şunları kaydetti: "Siyaset kurumunun 35-40 yıldır çözemediği bir Kürt sorunu var. Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Erdoğan bunu yaptı. Devleti, İmralı ile muhatap kıldı. Mesela İmralı meşru bir organ değil. Meşru organ kimdir? HDP'yi meşru organ olarak görebiliriz. Halkın desteği var. Parlamentoya gelmiş, dolayısıyla parlamentonun içinde bulunuyor görevini yapıyor. Dolayısıyla eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla da biz bu sorunu çözebiliriz; bu düşüncedeydim."

OĞUZ KAAN SALICI: SORUNU BİZ ÇÖZECEĞİZ

Geçtiğimiz günlerde Irak'ın kuzeyindeki Barzani yönetimiyle görüşmeye gönderilen CHP heyetinin başında bulunan Oğuz Kaan Salıcı da Gazete Duvar isimli siteye yaptığı açıklamada, "Ortada bir Kürt meselesi var ve bunun çözülmesi gerekiyor. Bu sorunun çözümü konusunda şimdiye kadar muhtelif girişimler oldu, ama sonuç alınamadı. CHP iktidarında, Türkiye’nin genelinin de kabulünü sağlayacak bir yöntemle Kürt sorununu çözmek bize nasip olacak." demişti.

 

Yorumlar