Kılıçdaroğlu koalisyon için MHP'nin kapısını çalacak

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre ; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AK Parti'siz bir koalisyon hükümetinin kurulması konusundaki ısrarı, tüm olumsuzluklara ve anlaşmazlıklara rağmen sürüyor.

Google Haberlere Abone ol
 Türkiye gazetesinde yer alan habere göre ; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AK Parti'siz bir koalisyon hükümetinin kurulması konusundaki ısrarı, tüm olumsuzluklara ve anlaşmazlıklara rağmen sürüyor.
KOALİSYON İÇİN MHP KAPISI TEKRAR ÇALINACAK MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Kılıçdaroğlu'nu kast ederek söylediği 'koltuk tedarikçisi' sözleriyle gerilen iki parti arasındaki ilişki, Meclis Başkanlığı seçimindeki karşılıklı atışmalarla iyice içinden çıkılmaz bir hal almıştı. Söz düellosunun ardından neredeyse CHP-MHP ve dışarıdan HDP destekli koalisyon hükümetinin kurulmasına imkansız gözüyle bakılmaya başlandı. Ancak CHP, MHP'yi koalisyona ikna etmek için çalışıyor. Bir yandan AK Parti ile gerçekleşecek koalisyon görüşmelerine hazırlanan CHP, hükümetin kurulamaması durumunda MHP'nin kapısını 'öncelikler protokolü' ile çalacak. Bu protokol; asgari ücretin artırılması, emekliye çift ikramiye, taşeron işçiye kadro, mazotun çiftçiye 1 buçuk liradan verilmesi gibi seçim öncesi vaatleri içerecek.
13 YILLIK HASARI DÜZELTME İÇİN İKTİDAR OLMAMIZ LAZIM Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye; “AK Parti'nin neden olduğu 13 yıllık hasarı düzeltmek için iktidarda olmamız lazım. Vaatlerimizi gerçekleştirdikten sonra isterseniz seçimleri yenileyelim” diyecek. CHP'nin en büyük kozu ise, bugüne kadar AK Parti'nin getirdiği kanun tekliflerine CHP-MHP-HDP olarak üç partinin aldığı ortak tavır... CHP, diğer emsal ortak itirazları da belirleyerek MHP ile ortak paydayı bulma arayışında.
GÖK YİNE ELEŞTİRDİ Parti yönetimi böyle bir tavır takınırken diğer yandan MHP'ye eleştiriler de devam ediyor. MHP'nin Meclis Başkanlığı seçimindeki tutumunu kamuoyuna açıklayamamanın sıkıntısını yaşadığını savunan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Önceden 'HDP oy verirse biz oy vermeyiz' mantığını sürdürdüler. Daha sonra HDP'den 'bizim herhangi bir adayı destekleme kararımız yoktur' açıklaması gelince Deniz Baykal'a yönelik çamur at kampanyası yürütmeye başladılar. Deniz Baykal, genel başkanımızın bilgisi dahilinde cumhurbaşkanı ile görüşmüştür. MHP'nin anlaşılmaz, kendini ifade etmekten aciz, parti sözcülerinin çamur atarak yürütmeye çalıştığı gerekçelerinin tümü gülünçtür” dedi

Yorumlar