Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi?

Kandil'de cinsel ilişkiye girilir mi veya kandil gününde ilişkiye girilir mi, kandil akşamı ilişkiye girmek günah mı, soruları Berat Kandili vesilesiyle eşler tarafından merakla cevaplanması istenen sorular oldu.

Google Haberlere Abone ol

Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi ya da Kandil gün veya gecelerinde cinsel ilişkiye girilir mi soruları eşler tarafından merakla soruluyor. Peki, nedir işin aslı kandil gecelerinde ya da diğer mübarek günlerde eşler arasında cinsel ilişki caiz mi ya da ilişki yaşanabilir mi? Kandil akşamı ilişkiye girmek günah mı? İşte cevap: 

Berat “kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması” anlamına gelen Arapça berâe-berâet kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. Şaban ayının on beşinci gecesinde Müslümanların Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı ümit edilerek bu geceye Berat gecesi denilmiştir.

Berat gecesinin fazileti ile ilgili olarak Hz. Peygamber’den nakledildiği bildirilen birkaç rivayet bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesinde Allah’ın bu gecede dünya semasına tecelli edeceği, Kelb kabilesinin koyunlarının kılları adedince insanı bağışlayacağı ve kendisine edilen tüm duaları kabul edeceği anlatılmaktadır.

Kandil geceleri veya başka dini gün veya gecelerde eşler arasında cinsel ilişki yasak değildir. Eşlerin cinsel ilişkiye girmesini yasaklayan tek bir konu var o da oruçlu olma halidir. Oruçlu insanlar dünyevi bütün zevk ve sefalardan uzak durmak zorundalar. Bunlara cinsel ilişki de dahildir. 

Özetlersek, berat gecesi bir tür arınma ve kendisine taksim edilen payı alma gecesi olduğu için bu geceyi dua etmekle, ibadet etmekle geçirmek elbette bir Müslüman için daha kârlı bir eylem olacaktır. Ancak tabii ki eşler arasındaki cinsel münabeset de önemlidir ve yeri zamanı gelmişse ertelenmemesi gereken bir durumdur. 

Kandil akşamı ilişkiye girmek günah mı sorusunun cevabı özetle; ilişkiye gireceğiniz kişi helaliniz ise hiçbir günahı yok. 

 

Yorumlar