Kamu Çerçeve Protokolü 2023 son durum nedir?

Kamu Çerçeve Protokolünde son durum nedir, kamu işçilerine yapılacak maaş ve diğer zamlar konusunda tarafların görüşmelerinde son durum merak ediliyor.

Google Haberlere Abone ol
Kamu Çerçeve Protokolü 2023 son durum nedir?

Kamu Çerçeve Protokolü 2023 son durum nedir, görüşmeler ne aşamada, işçi temsilcileri ne istiyor, iş veren temsilcileri ne diyor? Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine yapılacak zam için görüşmeler devam ediyor. İşçi ve işveren kesimi bugün bir araya geliyor. Bu görüşme sonrası işveren tarafının, ilk teklifini sunması bekleniyor. Görüşmeler sırasında, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in belirlediği ortak talepler doğrultusunda, aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, tüm ücretlere %15 refah payı ilave edilmesi istendi. 

KAMU ÇERÇEVE PROTOKOLÜ 2023 SON DURUM NEDİR?

Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine yapılacak zammın belirleneceği görüşmeler kapsamında, işçi ve işveren kesimi çarşamba günü bir araya gelecek. Bu görüşmede işveren tarafının, ilk teklifini sunması bekleniyor.

Kamu Çerçeve Protokolü
Kamu Çerçeve Protokolü 2023 son durum nedir?

 

Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Birlikte hareket eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in işçi kesimini temsil ettiği görüşmelerde, gözler, işverenleri temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası'na (TÜHİS) çevrildi.

TABAN ÜCRET 15 BİN LİRAYA YÜKSELTİLSİN TALEBİ

Görüşmelerde, işçileri temsil eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in belirlediği ortak taleplerde, "aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, bunun yapılmasının ardından bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi" yer alıyor.Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinin sonra ise birinci altı ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için yüzde 5'er zam ve enflasyon farkı isteniyor.

Bunlarla birlikte, belediye ve il özel idare şirketlerindekileri de dahil tüm kamu işçilerine ilave tediye talep ediliyor.

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

 

Yorumlar