Kafe ve restoranlar açılması için 'ödül' yöntemi

Kafe ve restoranların açılması için ödül yöntemi üzerinde duruluyor. Buna göre koronavirüs tedbirlerine uyan, vaka sayılarını en çok düşüren şehirlerde kafe ve restoranlar açılacak.

Google Haberlere Abone ol

Kafe ve restoranların ne zaman açılacağı işletmeciler tarafından dört gözle beklenirken, konuyla ilgili bakanlıktan sevindirici bir sinyal geldi. Sağlık Bakanlığı uzun süredir kapalı olan ve ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan restoran ve kafelerin açılması için çareler arıyor.

Bakanlık kurallara uyan ve vaka sayılarını azaltan illerin ödüllendirilmesi, ödüllü illerde de restoran ve kafelerin belirlenen kurallar çerçevesinde açılmasını içeren yeni bir formül üzerinde çalışıyor.

Koronavirüs vakalarının yeniden tırmanışa geçmesiyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan kafe ve restoranlar zor durumda. Yaklaşık 4 aydır iş yapamayan esnaf, belli kurallar çerçevesinde ekmek kapılarının açılmasını istiyor. Sağlık Bakanlığı da yeni bir formül üzerinde çalışıyor.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, formülün detayları şöyle:

Bu dönemde il ya da ilçeler bazında daha az vaka ve ölüm olan yerlerde kısıtlamalar azaltılacak.

Buna İl Hıfzıssıhha kurulları karar verecek. Bir il ya da ilçede vaka sayıları ve ölüm oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek.

Böylelikle şehirler veya ilçeler daha çok kendini koruyacak önlemlere başvuracak. Vaka sayıları azalan illerde öncelikli olarak lokanta ve kafeler açılacak.

Yüz yüze eğitim konusunda ise üniversitelerin talebi üzerinde çalışma yürütülüyor. 'Üniversiteleri mayısta açalım, ağustosa kadar açık kalsın' önerisi bulunuyor.

Bir öneri de teorik derslerin online, pratik derslerin yüz yüze olması şeklinde. Tüm bu öneriler tartışıldıktan sonra karara bağlanacak.

Yorumlar