Jeremy Rifkin kimdir, nerelidir, Merkel ile ilgisi var mı? Biyografisi

Jeremy Rifkin adı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ekonomi konusunda "yetkin isimler" olarak kamuoyuna tanıttığı ekibin içinde yer alan ancak geçmişi tartışmalı isimlerden biridir. Jeremy Rifkin kimdir, nerelidir, Merkel ile ilgisi var mı?

Google Haberlere Abone ol
Jeremy Rifkin kimdir, nerelidir, Merkel ile ilgisi

Jeremy Rifkin kimdir, nerelidir, Merkel ile ilgisi var mı, uluslararası bir başarısı var mı soruları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekonomi konusunda yetkin isimler olarak tanıttığı ekibin içinde yer vermesiyle gündem oldu. Kılıçdaroğlu, Daron Acemoğlu, Refet Gürkaynak ve Jeremy Rifkin'i ekonomi sorunlarına çözüm üretecek isimler olarak öne çıkarması sonrasında gözler bu isimlerin özgeçmişlerine çevirdi. Rifkin'in geçmişine bakıldığında ise başardığı herhangi bir ekonomik projesi bulunmuyor. Peki, Jeremy Rifkin kimdir, nerelidir, Merkel ile ilgisi var mı? 

JEREMY RİFKİN KİMDİR, NERELİDİR?

Jeremy Rifkin 26 Ocak 1945 tarihinde ABD'de doğdu. Rifkin'in Almanya eski Başbakanı Angela Merkel'in danışmanlığının yanı sıra iş kariyerinde başka ülkeler de bulunuyor. Almanya'dan sonra İspanya'ya da ekonomik danışmanlık yapan Rifkin, sırasıyla Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Slovenya Başbakanı Janez Jansa’ya ekonomi danışmanlığında bulundu.

Jeremy Rifkin kimdir, nerelidir, Merkel ile ilgisi var mı? Biyografisi
Jeremy Rifkin

 

Ancak Rifkin'in danışmanlığı sırasında Portekiz ve İspanya, atılan adımlarla ekonomik krizlere sürüklendi. Bu krizlerden Rifkin sorumlu tutuldu.

Nesnelerin interneti ve işbirliği çağı adlı kitabında Jeremy Rifkin, "İnsan nüfusuyla gezegenimizin biyolojik kapasitesini uyumlu hale getirmek ve kıtlıktan bolluğa doğru bir sıçrama yapmak için, zenginle yoksul arasındaki ekolojik ayak izinde yaşanan büyük orantısızlığı ortadan kaldırmalı, bunu yaparken de insan nüfusunu azaltmalıyız" ifadelerini kullandı.

Jeremy Rifkin, Amerikalı bir ekonomik ve sosyal teorisyen, yazar, konuşmacı, siyasi danışman ve aktivisttir. Rifkin, bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, işgücü, toplum ve çevre üzerindeki etkileri hakkında 22 kitabın yazarıdır.

Jeremy Rifkin kimdir, nerelidir, Merkel ile ilgisi var mı? Biyografisi
Jeremy Rifkin

 

Bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, iş gücü, toplum ve çevre üzerindeki etkisi hakkında yirmi iki kitap yazmıştır.

Küresel ekonomik kriz, enerji güvenliği ve iklim değişikliğinin zorluğunu ele alan uzun vadeli ekonomik sürdürülebilirlik planı olan "Üçüncü Sanayi Devrimi"nin baş mimarıdır. Üçüncü Sanayi Devrimi, 2007'de Avrupa Parlamentosu tarafından resmen desteklendi.


 

Yorumlar