Japonya son dakika: Abe Şinzo'ya suikast düzenlendi

Japonya önceki başbakanı Abe'ye silahlı saldırı düzenlendi. Abe ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken saldırgan silahıyla birlikte yakalandı. Abe hastanedeki müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol

Japonya'nın en uzun dönem başbakanlık yapan ismi olan Abe Şinzo, silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe, buradaki bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Japonya Devlet Televizyonu NHK'nin haberine göre Abe, kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için Nara'daki Yamato-Saidaiji İstasyonu karşısındaki açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında göğsünden vuruldu.

Japonya önceki başbakanı Abe'ye silahlı saldırı
Japonya önceki başbakanı Abe'ye silahlı saldırı

 

İki el silah sesinin ardından kanlar içinde kalan eski başbakan acil hastaneye kaldırıldı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen ve eski bir Deniz Öz Savunma Kuvvetleri üyesi olduğu öne sürülen 41 yaşındaki Yamagami Tetsuya, olay yerinden uzaklaşamadan yakalanırken kullandığı el yapımı iki namlulu silah da ele geçirildi.

Bölgedeki bir hastaneye ağır yaralı şekilde kaldırılan Abe'nin yaşam fonksiyonlarının gözlenmediği bilgisi de paylaşıldı.

 AĞIR YARALI ABE, BİR BRANDA ALTINDA TAŞINARAK HELİKOPTERE BİNDİRİLDİ

Saldırı anına ilişkin Japon basını ve sosyal medyada yer alan görüntülerde silahın patladığı anda çıkan ses nedeniyle alandaki sivillerin korktuğu görülürken silahın patlama anında bir duman çıktığı da görüntülere yansıyor.

Bir başka görüntüde ise Abe'nin kanlar içinde yerde yattığı görülürken ağır yaralı eski başbakanın, bir branda altında taşınarak helikoptere bindirildiği de görüntülerde yer alıyor.

Japonya'nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe, ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

Yorumlar