İyi Parti'ye ilk FETÖ soruşturması

İyi Parti'nin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında FETÖ soruşturması başlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

İyi Parti'nin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında FETÖ soruşturması başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında FETÖ iddialarının ardından soruşturma başlattı.

Kavuncu Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Geçen hafta yaptığımız suç duyurusunda, Savcılık makamına verilemeyecek bir hesabımız olmadığını belirtmiştik. Bu doğrultuda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkımda soruşturma başlatıldığını memnuniyetle öğrendim. Bu sabah avukatlarım, savcılık makamına ifade vermek üzere hazır olduğumu ve davet beklediğimi de bildirdiler. Yüce Türk yargısına yardımcı olmak ve iftiralara cevap vermek için hazırım” dedi.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’n sunduğu Tarafsız Bölge programında konuşan İYİ Partili Ümit Özdağ, İYİ Parti İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu açıklamıştı.

Yeni Akit'in haberine göre Buğra Kavuncu'nun FETÖ’cü Enver Altaylı’nın yeğeni olduğunu söyleyen Ümit Özdağ, “Kendisi FETÖ’nün yurt dışındaki en büyük sivil toplum örgütü olan Kazakistan Türk İşadamları Derneği'nin başkan yardımcılığını yapmış.” ifadelerini kullandı.

Kavuncu’nun bu görevi yıllarca yaptığını söyleyen Özdağ, 15 Temmuz’dan sonra devletin bu derneğin kapatılması için başvurduğunu ve derneğin kapatıldığını açıkladı. Buğra Kavuncu'nun kendisi için en büyük hakyal kırıklığı ve kırılma olduğunu vurgulayan Özdağ bunun izahının olmadığını belirtti.

Öte yandan Özdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in de durumdan haberdar olduğunu söyleyerek, "Sayın Genel Başkan'a ben bu uyarıyı yaptığım zaman iki devlet görevlisiyle konuştuğunu ve bu devlet görevlilerinin Buğra ile ilgili kendilerinde bir kayıt olmadığını söylemişler." ifadelerini kullandı.

Özdağ’ın bu sözleri sonrası İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu CNN Türk canlı yayınına bağlanarak cevap hakkını kullandı. Kavuncu, Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Kavuncu bir hukuk katliamı yapıldığını söyleyerek "Parti içi bir mesele bu. Yarın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım iftiralarla ilgili. İstanbul kongresinde kendisi taraf oldu" diye konuştu. Kavuncu, "Allah başkasına iftira atmaktan bizi saklasın" dedi.

Fettah Tamince iddialarına da yanıt veren Kavuncu, "2010 tarihi itibarıyla fiili iş hayatım sona erdi. Benim başkanvekili olduğum dönemde Zeki Bilge İşadamları Derneği'nin başkanlığını yapıyordu" dedi. Evrakla oynandığını söyleyen Kavuncu, "Böylece Tamince dernek başkanı oldu. Tamince ile aynı dönemde çalışmışız gibi bir algı oluşturuldu" ifadelerini kullandı.

Kavuncu, "Özdağ, İstanbul kongresinde kapı kapı dolaşıp aynı iftiraları tüm delegelere yaptı. Bütün bunların karşılığının olmadığını il delegeleri gösterdi" dedi.

Kavuncu, kendi üzerinden İYİ Parti'nin yıpratılmaya çalışılmasına tepki göstererek "Benim üzerimden partiyi yıpratmaya kimsenin hakkı yok. Ödemem gereken bedel neyse öderim" ifadelerini kullandı.

mit Özdağ'ın gündemi sarsan sözlerine parti yönetiminden yanıt gecikmedi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kendini kime yutturduysan bilmem ama sende İYİ Parti'ye zarar verebilecek kalibre olmadığı gibi, İYİ Parti'de de buna izin verecek bir yönetici kadrosu zaten yok. Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur. Herkes için hayal kırıklığısınız. Kurultay tuzağını gördü, oyununu bozdu.!" ifadelerini kullandı.

ÜMİT ÖZDAĞ'IN İHRACI İSTENİYOR

Öte yandan İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya yönelik “FETÖ’cü” iddiasının ardından kriz sürüyor. 81 il başkanı Özdağ’ın ihracını isteyen dilekçelerini genel merkeze gönderirken, parti yönetiminin atacağı adım belirsizliğini koruyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, parti yönetiminde "duygusal ve aceleci davranmama" görüşü öne çıktı. Kavuncu’nun iddiaların arkasından suç duyurusunda bulunduğu ve bunun sonucunun da beklenmesi gerektiği görüşü dile getiriliyor.

BUĞRA KAVUNCU KİMDİR?

Tam adı Saltuk Buğra Kavuncu olan İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi ve parti sözcüsü Buğra Kavuncu, 1973 yılında Ankara'da doğmuştur. Buğra Kavuncu, baba tarafından aslen Adana Ceyhan‘lıdır. Öğrenim hayatına Kanada'da Edmenton İlkokulu'nda başlayan Buğra Kavuncu, Ankara Çizmeci İlkokulu'nda devam ederek başlamıştır. Ortaokulu ise Namık Kemal Ortaokulu'nda okumuştur. Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamlayan Buğra Kavuncu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden mezun olmuştur. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi'nde tarım ekonomisi alanında asistan olarak çalışan Buğra Kavuncu, iş hayatına 1997 yılında Kazakistan'ın Almatı şehrinde Yapı Kimyasalları alanında girişimci olarak başlamıştır.

 

Yorumlar