İyi Partili vekillerden AK Parti'ye toplu geçiş

Erdoğan ve Akşener'in Beştepe'deki sürpriz görüşmesi siyaset gündeminde büyük yankı uyandırdı. Kulislerde, dört İYİ Parti milletvekilinin AK Parti'ye geçeceği konuşuluyor.

Google Haberlere Abone ol
İyi Partili vekillerden AK Parti'ye toplu geçiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti eski Genel Başkanı Meral Akşener ile 5 Haziran'da Beştepe'de sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. 40 dakika süren bu görüşme sonrasında taraflar herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak ortaya atılan iddiaların ardı arkası kesilmedi. Kulislerde, Pazartesi ya da Salı günü İYİ Parti'de aktif siyaset yapan dört milletvekilinin Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) geçeceği konuşulmaya başlandı.

İYİ PARTİ'DE KAN KAYBI

Meral Akşener'in İYİ Parti Genel Başkanlığını bırakması sonrasında bazı yöneticiler ve milletvekilleri partilerinden istifa etmişti. İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya'nın Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katılması ile birlikte, İYİ Parti'nin milletvekili sayısı 44'ten 36'ya düşmüştü. Kulislerde dolaşan bilgiler doğru çıkarsa bu sayı 32'ye kadar düşecek.

"İYİ PARTİLİ 4 VEKİL AK PARTİ'YE GEÇECEK"

Haber7 yazarı Ferhat Murat, İYİ Parti ile ilgili çarpıcı bir kulis bilgisi paylaştı. Murat, Pazartesi ve Salı gününü işaret ederek, "Pazartesi ya da Salı günü İYİ Parti'de aktif siyaset yapan dört milletvekili AK Parti'ye geçecek," dedi.

AKŞENER'İN SİYASİ GELECEĞİ

Ferhat Murat, "Bir taraftan İYİ Parti'den CHP'ye, diğer taraftan da İYİ Parti'den AK Parti'ye geçişler var. İYİ Parti nereye doğru sürükleniyor? Meral Akşener ofis açtığında eski İYİ Parti genel başkanı olarak mı ofis açacak? Yoksa Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) mi dönecek? AK Parti'ye mi katılacak?" sorularına yanıt verdi.

"AKTİF SİYASETİN İÇİNDE OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

Murat, "Ben Meral Akşener'in yakın zamanda aktif siyasetin içerisinde olacağını düşünmüyorum. MHP veya AK Parti'ye girip siyaset yapmak yerine bugüne kadar elde ettiği tecrübeleri Türkiye'ye aktarma konusunda kendisinden talep edildiği miktarda sunma konusunda böyle bir süreci başlatmış. MHP'den bu yana beraber siyaset yaptığı bir ortam hazırlanıyor. Meral Akşener'in amacı katkı sunmak. Türk siyasetinde makam, koltuk olarak görebileceği birçok noktayı görmüş bir isim. Bu saatten sonra Genel Başkanlık dışında başka bir siyaset yapma ihtimalini yüksek görmüyorum," ifadelerini kullandı.

SİYASİ ÇALKANTILAR VE YENİ DÖNEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Akşener arasındaki görüşme, Türkiye siyasetinde önemli yankılar uyandırdı. İYİ Parti'nin içindeki hareketlilik ve milletvekili geçişleri, partinin geleceği hakkında soru işaretleri oluşturdu. İYİ Parti'nin mevcut milletvekili sayısının azalması, partinin siyasi gücünü etkileyebilir. Bu gelişmelerin ardından, partinin nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu.

GEÇİŞLERİN ETKİLERİ

Eğer İYİ Parti'den dört milletvekili gerçekten AK Parti'ye geçerse, bu durum Türkiye'nin siyasi dengesinde önemli bir değişiklik yaratabilir. Bu geçişlerin ardından İYİ Parti'nin milletvekili sayısı 32'ye düşecek. İYİ Parti'nin içerisindeki bu hareketlilik, partinin siyasi gücünü ve gelecekteki konumunu doğrudan etkileyebilir.

PARTİ İÇİ DİNAMİKLER

İYİ Parti'de yaşanan bu gelişmeler, parti içindeki dinamikleri de derinden etkileyebilir. Partinin içinde bulunduğu durum ve gelecekte izleyeceği yol haritası, partinin üyeleri ve destekçileri tarafından yakından takip ediliyor. Meral Akşener'in siyasi arenada nasıl bir rol oynayacağı ve partinin gelecekteki stratejileri, siyasi gündemin önemli konuları arasında yer alıyor.

Yorumlar