İtalya’da G7 Zirvesi başladı

- İtalya’nın ev sahipliği yaptığı tarihi zirve, Sicilya Adası'nda başladı - İtalya Başbakanı Gentiloni: - "Kolay olmayacağını biliyoruz ama G7’den sonuçlar elde etmeyi istiyoruz. Taormina ruhu, bize doğru yolu bulmada yardım edebilir"

Google Haberlere Abone ol
İtalya’da G7 Zirvesi başladı

TAORMİNA (AA) - Sanayileşmiş 7 ülkenin liderlerini bir araya getiren G7 Zirvesi, İtalya’nın Taormina beldesinde başladı.

ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya'dan oluşan G7 ve AB liderleri, 43. G7 Liderler Zirvesi'nde bir araya geldi.

Liderler ilk günkü çalışmalarına, Taormina'nın antik Yunan döneminden kalma dünyaca ünlü amfi tiyatrosunda aile fotoğrafı çektirerek başladı.

Fotoğraf çekimi öncesinde ev sahibi İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, konuk liderleri tek tek karşıladı. Karşılamaya en geç gelen lider ise ABD Başkanı Donald Trump oldu.

Zirve öncesinde mevkidaşlarına yönelik görüntülü bir mesaj paylaşan Başbakan Gentiloni, "Kolay olmayacağını biliyoruz ama G7’den sonuçlar elde etmeyi istiyoruz. Taormina ruhu, bize doğru yolu bulmada yardım edebilir." dedi.

Gentiloni, vatandaşların kendilerinden terör ve güvenlik konusunda bir mesaj beklediğini belirterek, "Bugün, Taormina’da çok önemli bir açıklama yapacağız." ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de zirveye ilişkin "Şüphesiz ki en zor G7 zirvesi. AB, bir anlaşma çıkması için her şeyi yapacak." diye konuştu.

- Gündem terör ve güvenlik

G7 liderleri, bugünkü ilk iki oturumda dış politika ve güvenlik meselelerini ele alacak. İngiltere’nin Manchester kentinde hafta başında yaşanan terör saldırısı bağlamında DEAŞ başta olmak üzere terörle mücadele ve diğer güvenlik konuları görüşülecek.

Kuzey Kore'nin son dönemde artan balistik füze denemeleri, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler, sığınmacı krizi, Rusya'nın Suriye ve Ukrayna'daki faaliyetlerinin de zirvede ele alınması bekleniyor.

Liderler, ilk günün son oturumunda, dünya ekonomisi ve sürdürülebilir büyüme konularını değerlendirecek.

Zirvenin ilk günü, dünyaca ünlü La Scala Filarmoni Orkestrası’nın antik amfi tiyatrodaki konseriyle sona erecek.

Konserin ardından G7 liderleri, ev sahibi İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın onurlarına vereceği akşam yemeğine katılacak.

Liderler, çalışmalarını yarınki son gün oturumlarıyla tamamlayacak.

- Bölgede kuş uçurtulmuyor

G7 liderlerinin aile fotoğrafı ve ilk gün oturumlarının yapılacağı Taormina'da kent merkezi tamamen kapatıldı. Kentte her sokak ve köşe başını bir asker ve bir polis tutuyor.

Alınan yoğun güvenlik önlemleri dolayısıyla gazeteciler yanı sıra Taormina’da yaşayanlar ve çalışanlar da iki aramadan geçirilerek şehir merkezine alınıyor.

Yorumlar