İsveç'te belediye poşetlerini taşımak için yaşlı kadından para istedi

İsveç'de belediye, market alışverişinden dönen yaşlı kadının poşetlerini taşımak için yaklaşık 250 TL'ye denk gelen bir bedel istedi. Yaşlı kadın ulusal basına demeç vererek, "O zaman ben açlıktan öleyim" dedi.

Google Haberlere Abone ol

İsveç'in Sundsvall kentinde yaşayan 92 yaşındaki Kerstin Hedman, kalp problemleri sebebiyle koronavirüs salgınında risk grubunda bulunuyor. Tek başına bir dairede yaşayan Hedman’a yardım edebilecek biri yok ve yaşlı kadın ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişe gitmek zorunda. Pandemiye rağmen sokağa çıkan ve markete giden Hedman yetkililerin kendisine yardımcı olmamasından şikayetçi.

İsveç kanalı SVT'de yayınlanan haberde, 92 yaşındaki kadın, Sundsvall Belediyesinin para karşılığı ev hizmetlerine yardımcı olunduğunu ancak ücretlerin pahalı olduğunu söylüyor. İsveç'te vatandaşlar, tek seferde yaptıkları alış verişin torbasının taşınması için belediye yetkililerine 370 İsveç Kron (250 TL) ödemek zorunda. Her aileye haftada bir kez verilen bu hizmet için İsveçliler ayda 1475 Kron ödüyorlar.

Hedman, "Bayan görevliyle konuştum, 'evet, fiyat bu' dedi. Ben 'de O zaman ben aç kalırım' diye cevap verdim" ifadelerini kullandı.

Sundsvall belediyesinin kuralları olduğunu ve sabit bir tarifeleri olduğunu söyleyen Sağlık ve Bakım Hizmetleri Müdür Vekili Annika Backström ise Hedman'a başka çözümler bulmaya çalıştıklarını söylüyor. Kendisine yardım edecek kimsenin olmadığını, marketlerin internet üzerinden sipariş aldığını ve evlere servisi olduğunu söyleyen Hedman, "Bunun için bilgisayar gerekli ve benim bir bilgisayarım yok" diyor.

Koronavirüs salgınıyla Batı'nın gerçek yüzü de ortaya çıkmaya başladı. İsveç'de 92 yaşındaki Kerstin Hedman, koronavirüsten dolayı evinden çıkmak istemedi. Yaşlı kadın alışveriş için Sundsvall Belediyesi'nden yardım istedi. Belediye Hedman'dan 4 kere alışveriş yapma karşılığında 1475 SEK (İsveç Kronu) talep etti.

TÜRKİYE'DEKİ İNSANLIK DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE YOK

İçişleri Bakanlığınca, 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın evlerinden dışarı çıkmalarının yasaklanması sonrasında, temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere, il ve ilçelerimizde faaliyete geçen Vefa Sosyal Destek Grubu koordinasyonunda faaliyetlerimiz kesintisiz devam ediyor. Kaymakamlıkların koordinasyonunda oluşturulan, İlçe Vefa Sosyal Destek Grubunda görevli polis, jandarma, zabıta, AFAD, Kızılay ve gönüllü sivil toplum kuruluş çalışanları tarafından vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları ivedilikle karşılanıyor.

Yorumlar