İstanbul'da yeni mesai saatleri ne zaman uygulanacak?

İstanbul İl Hıfzıssıha Meclisi, erken mesai ve esnek çalışma modellerini yeniden masaya yatırmak için toplandı. Vali Yerlikaya, sanayi sektöründe erken mesai uygulamasına geçildiğini söyledi. Peki, İstanbul'da yeni mesai saatleri ne zaman uygulanacak?

Google Haberlere Abone ol

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi erken mesai ve esnek çalışma yöntemlerinin belirlenmesi için toplandı.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Bugünden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında dönüşümlü ve uzaktan çalışma yöntemlerinin kapsamını genişletiyoruz." dedi.

İstanbul Valisi, yeni mesai saatlerinin ne zamandan itibaren başlayacağına dair de bilgi verdi.

Buna göre; 

- 10 yaş altı çocuğu olan kadınlar evden çalışacak. 

- Sanayi sektöründe mesai saat 07.00'de başlayacak.

- 60 yaş ve üstü, hamile ve hastalar idari izinli sayılacak.

İşte Vali Yerlikaya'nın açıklamaları:

"Bireysel önlemlere uymada sorunlarımız var. Kısıtlanmış günlere geri dönemk istemiyoruz. Bu süreçte maske su kadar gerekli. İstanbul'da tüm kamu, kurum ve kuruluşlarımız kademeli mesaiye geçmişti. Bugünden itibaren dönüşümlü ve uzaktan çalışma yöntemlerinin kapsamı genişliyor. 60 yaş ve üstü çalışanlar, hamile, kronik rahatsızlığı bulunanlar, 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli olup evden çalışabilecek. Tüm kamu kurumları dönüşümlü çalışacak.

İşçi ve işveren sendikalarımız, meslek odalarımız, STK'larımız ile istişareler ettik. Sanayide çalışanların 07.00'de mesaiye başlaması kararı alındı. 9 Kasım'dan itibaren başlayacak. Salgının üstesinden birlikte geleceğiz, birlikte başaracağız." 


İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Yerlikaya başkanlığında bugün video konferans yöntemi ile toplanmıştı.

İSTANBUL VALİSİ ALİ YERLİKAYA 4 KASIM 2020 AÇIKLAMASININ TAM METNİ

ÖNCE CİDDİYE ALMADILAR, YER İZMİR

 

Yorumlar