İstanbul dökülüyor, bir bina daha çöktü

İstanbul'da alınmayan deprem önlemleri ve kesilen deprem bütçelerinin faturası ağırlaşıyor. Bahçelievler'de çürük bir binanın bir kısmı çöktü. Mahalleli binanın tamamının çökmesinden endişe ediyor.

Google Haberlere Abone ol
İstanbul dökülüyor, bir bina daha çöktü

Bahçelievler'de 7 katlı bir binada kısmi çökme meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi, çevredeki binalar tedbir amaçlı boşaltıldı. İstanbul Valiliği, olayda can kaybı ve yaralanma olmadığını bildirdi.

İstanbul Bahçelievler'de, Zafer Mahallesi Yadigar Sokak'ta bulunan 7 katlı bir binada kısmi çökme meydana geldi. Sabah saat 04.45 sıralarında yaşanan olay sonrası itfaiye, polis, AFAD ve sağlık ekipleri hızla olay yerine sevk edildi. Çevrede güvenlik önlemleri alınarak binada çalışma başlatıldı.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "27.06.2024 Perşembe günü saat 04.45 sıralarında Bahçelievler İlçesi Zafer Mahallesi Yadigar Sokak'ta bulunan ve 1980 yılında yapıldığı tespit edilen 7 katlı binada kısmi çökme meydana gelmiştir. Olay yerine çok sayıda AFAD, itfaiye, 112 acil ve emniyet ekibi sevk edilmiştir. Ekiplerin olay yerinde yaptığı incelemede olayda ölen, yaralananın ya da enkaz altında kalanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Çöken binanın çevresindeki binalar tedbir amaçlı boşaltılmış olup, olay yerinde gerekli güvenlik önlemleri de alınmıştır." ifadelerine yer verildi.

BELEDİYE BAŞKANI BAHADIR'IN AÇIKLAMALARI

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, canlı yayında yaptığı açıklamada, "80 yapımı 4 katlı bir bina var. 1994'te 3 kat daha yapılmış. 7 katlı binada gece yoğun bir ses gelince komşularımız çıkıyor dışarı ve 3 katı çöküyor. Şu an duranlar 4, 5, 6 ve 7. katlar. Arama ve dinlemelerde bir yaralı ya da ölü olmadığı görüldü. Boşaltılmış, yıkılacak bir bina değil. Normal yaşanılan bir bina. Toplam 10 dairenin olduğu bir bina galiba" dedi.

GÖRGÜ TANIKLARININ ANLATTIKLARI

Ayhan Taşkın, çökme nedeniyle kendi evinin de hasar gördüğünü belirterek, "Ben hemen yan binada oturuyorum. Bizim binamızda da büyük hasar var. Yatak odası komple gitti. O anda uyuyorduk. Bir gürültü duydum kalktım. Duvar gittiği gibi zor kurtardım çocukları. Çok korktuk. Kapıyı kırdım çocukları yatak odasından çıkarttım" ifadelerini kullandı.

Harun Kolal isimli bir başka vatandaş ise, "Bir gürültü duyduk. Deprem sandık. Camlara çıktık. Binanın çöktüğünü gördük. Tam karşısından bir inşaat çalışması vardı. Vinçler çalışıyordu. Sarsıntısını ana caddeden bile hissediyorduk. Zaten bu binaların hepsi eski" şeklinde konuştu.

MAHALLE SAKİNLERİNDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM TALEBİ

Mahallede yaşayan Zeynep Dernek isimli kadın, kentsel dönüşüm konusunda çalışma yapılması gerektiğini belirterek, "Bu mahallenin hepsi eski evler. Burada inşaat çalışması var. Evlerimiz sallandı. Kamyon dahi geçse binalarımız sallanıyor" dedi.

EKİPLERİN ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Çökme sonrası olay yerinde incelemeler ve güvenlik tedbirleri devam ediyor. Çevredeki binalar tedbir amaçlı boşaltılırken, ekipler çöken binada arama ve dinleme çalışmaları yürütüyor. Yetkililer, vatandaşların güvenliği için gerekli önlemleri almaya devam edeceklerini belirtti.

İBB BAŞKANI DEPREM BÜTÇESİNİ REKLAMA AYIRMAKLA SUÇLANIYOR

Öte yandan İstanbul'da depremle ilgili alınmayan önlemler bir yana, deprem bütçesinin kısıtlanması ve reklam bütçesinin artırılması ise tepkilere neden olmuştu. Bahçelievler'deki bina yıkılmadan 24 saat önce de İBB başkanı metroda kendi reklamını yapıyordu.

Yorumlar