İstanbul boşalınca 43 il kavşağı kilitlendi

İstanbul'dan ayrılarak Anadolu'ya akan araçlar 43 ilin kavşağında trafiğin kilitlenmesine neden oldu.

Google Haberlere Abone ol

Bayram tatilinde İstanbul boşladı ancak Anadolu'nun birçok kenti İstanbul'dan gelen araçlarla kilitlendi. Ramazan Bayramı dolayısıyla verilen 9 günlük tatili değerlendiren gurbetçiler, memleketlerine gitmek üzere arefe gününde de yollara akın etti. 43 ilin bağlantı noktasındaki 'kilit kavşak'ta trafik yoğunluğu devam ediyor. Günlük yaklaşık 100 bin aracın geçtiği Kırıkkale-Samsun karayolunda yaşanan yoğunluk nedeniyle zaman zaman trafik durma noktasına geliyor. İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik polisi ekipleri yoğunluk karşısında almış olduğu tedbirlerle hummalı bir şekilde çalışmalarını gece-gündüz hem havadan hem de karadan sürdürüyor.

Kırıkkale Bölge Trafik Denetleme Şubesi önündeki denetimlere katılan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu’dan trafik yoğunluğuyla ilgili bilgi aldı. Daha sonra bayram yolcuğuna çıkan sürücülerle sohbet etti. Uzunkaya, sürücülerin dikkatli seyretmeleri konusunda uyarılarda bulundu. Araçlardaki çocuklara da trafik karnesi, kırmızı düdük, şapka, tişört hediye etti.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Uzunkaya, “9 günlük tatil olmasına ve geniş zamana yayılmış olmasına rağmen normal günlük trafiğin asgari 2 katı bazı yerlerde 3 katına çıkan bir araç yoğunluğu, saatlik ve günlük araç yoğunluğu olduğunu görüyoruz. 2 gün önce Gerede, Merzifon ve Tosya üzerinde incelemeler de bulunmuştuk. Sayın bakanımız İstanbul Bolu arası, dünde Balıkesir Karacabey güzergahında denetlemelerde bulundu. Bakan Yardımcılarımız, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdür Yardımcılarımız tüm illerimizin Valileri, Emniyet Müdürleri Jandarma Komutaları bayram boyunca yoğunluklu bir şekilde yollarda sokaklarda” dedi.

Trafikteki ölümlü ve yaralamalı kazaların rakamlarını da paylaşan Uzunkaya, “Bütün bunların tek bir amacı var; bir insanımızın dahi ölümünü engelleyecek bir katkı sağlayabilirsek bütün bu çekilen zahmetlere, yorgunluklara değer diye düşünüyoruz. Bir insanın ölümü, bir alemin ölümü gibidir. Yolda izde şu güzel bayramın tadını kaçıracak ölümlerin, yaralanmaların, acıların olmaması için bütün gayretimiz tüm personelimizle birlikte bunları sağlama noktasında çaba göstermek. Gelen rakamlara baktığımız da bu bayram münasebetiyle ilk 3 günlük ölüm rakamları önceki yılların bayram günlerinde ki ilk 3 günün rakamlarının yüzde 30-40’ı daha altında. Bu oldukça memnuniyet verici bir durum" diye konuştu.

Yorumlar