İsrail Gazze'de çadır kenti bombaladı

Dünyanın gözü önünde Gazze'de soykırım suçu işleyen İsrail, Refah kentinde kurulan çadır kenti de hedef aldı. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu en az 40 insan hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol
İsrail Gazze'de çadır kenti bombaladı

İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu çadır kente düzenlediği saldırıda, onlarca insan hayatını kaybetti. Saldırıda ölen ve yaralananların büyük kısmını kadınlar, çocuklar ve yaşlılar oluşturdu.

SALDIRIDA 45 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail savaş uçaklarının Refah'ın kuzeybatısında bulunan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının yakınındaki çadır kentte gerçekleştirdiği saldırıda en az 45 Filistinli hayatını kaybetti, 249 kişi ise yaralandı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Refah kentinde bu sayıda ölü ve yaralıyı barındırabilecek hastane bulunmadığından ambulans ekipleri ölü ve yaralıları taşıma konusunda güçlük çekiyor" ifadeleri kullanıldı.

ULUSLARARASI TEPKİLER VE TEPKİLER

Saldırının ardından uluslararası toplumdan sert tepkiler geldi. Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail'in saldırısını "tüm sınırları aşan bir katliam" olarak nitelendirdi. Filistin Enformasyon Bakanı ve Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebül Ebu Rudeyne, yaptığı açıklamada, "İsrail işgal ordusunun Refah'ta yerlerinden edilenlerin çadırlarını kasıtlı olarak hedef alması, tüm sınırları aşan bir katliamdır ve Filistin halkını hedef alan bu suçların derhal durdurulması için acil müdahaleyi gerektirmektedir" dedi.

GAZZE SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, saldırının ardından ölü ve yaralıların sayısının hızla arttığını bildirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları sürüyor" denildi.

HAMAS'TAN ÇAĞRI

Saldırının ardından Hamas, uluslararası topluma ve özellikle Mısır'a çağrıda bulunarak, "Tüm taraflardan, özellikle Mısır'daki kardeşlerimizden, İsrail işgal güçlerini Refah sınır kapısından çekilmeye zorlamak için baskı yapmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ SALDIRIYI LANETLEDİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı açıklamada, "İsrail savaş uçaklarının Gazze’de yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadıkları çadırları bombalayarak ve masum sivilleri diri diri ateşe vererek katletmesini lanetliyoruz. Bu soykırım eylemleri mahkemelerde gereken cezayı alacaktır. Uluslararası toplumun bu soykırım eylemlerine son vermesini engelleyenler bu suça ortaktırlar" dedi.

ULUSLARARASI ADALET DİVANI KARARI

UAD, 24 Mayıs'ta aldığı kararda İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti. Ancak İsrail'in bu karara uymaması, uluslararası alanda büyük tepki çekti.

SALDIRININ ARDINDAN YAŞANANLAR

Görgü tanıkları, saldırının ardından çadırların yıkıldığını ve yandığını, birçok insanın diri diri yandığını belirtti. Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini ifade etti. İsrail'in bu saldırıları, Gazze'deki insani durumu daha da kötüleştirirken, halkın hastane ve eğitim kurumlarına sığınmasını zorlaştırıyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli öldü, 80 bin 643 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Yorumlar