İsrail doğal gaz çıkarmaya başladı, Mısır'a satacak

Doğu Akdeniz'de Yunanistan, GKRY, Lübnan ve Mısır ile anlaşan İsrail, Leviathan sahasından doğal gaz çıkarmaya başladı. Buradan çıkarılacak doğal gazın boru hattıyla Mısır'a ihraç edileceği belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

İsrail adına Doğu Akdeniz'deki Leviathan sahasından doğal gaz arayan Amerikan Noble Enerji, şirketi doğal gaz çıkarmaya başladı.

Ülke basınında yer alan habere göre, İsrail yönetiminin izin vermesinin ardından Amerikan Noble Enerji, Leviathan sahasında çalışmalara başladı.

Leviathan'dan çıkarılacak gazın denizin altına inşa edilen 120 kilometre uzunluğundaki iki ayrı boru hattı üzerinden en geç iki gün içinde İsrail'e ulaşacağı öngörülüyor.

İsrail'in Leviathan'dan çıkan gazı önümüzdeki ayın ortasında Mısır'a ihraç etmeye başlaması bekleniyor.

Tel Aviv yönetimi, faaliyete başlanmaması için mahkemeye başvuru yapılması ve çevrecilerin itirazına rağmen Noble Enerji'ye dün Leviathan'dan doğal gaz çıkarmaya başlayabileceğini iletmişti. 

İsrail'in Akdeniz'deki en büyük doğal gaz sahası olan Leviathan ve Tamar'da toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

Leviathan ve Tamar doğal gaz sahalarının işletmesini elinde bulunduran İsrail'in Delek Şirketi ile Mısır'ın Dolphinus Şirketi'nin 2018 yılında yaptığı anlaşmaya göre, İsrail, 10 yıl boyunca 15 milyar dolar değerindeki 64 milyar metreküp gazı Mısır'a ihraç edecek.

Yorumlar