İspanya göçmen gemilerine limanlarını açmak istemiyor

- İspanya hükümeti, içinde 141 göçmenin bulunduğu ve İtalya ile Malta'nın kabul etmediği kurtarma gemisine limanlarını açmak istemiyor

Google Haberlere Abone ol
İspanya göçmen gemilerine limanlarını açmak istemiyor

MADRİD (AA) - İspanya, Akdeniz'de kurtarılan 141 düzensiz göçmenin bulunduğu arama kurtarma gemisi Aquarius'a bu kez demirleme izni vermeyi düşünmüyor.

İspanya resmi haber ajansı EFE'nin Başbakanlık kaynaklarına dayandığı habere göre, daha önce "insani bir krizi önlemek için" 629 göçmenin bulunduğu Aquarius gemisini kabul eden Pedro Sanchez hükümeti, gemiye bu kez kucak açmak istemiyor.

Hükümet, gerekçe olarak "İspanya'nın en güvenli liman olmadığını, çünkü uluslararası kanunlara göre geminin en yakın limana demirlemesi gerektiğini" öne sürüyor.

El Pais gazetesi ise nihai kararın hala alınmadığını ancak Başbakanlığın verdiği mesajın bir öncekinden daha farklı olduğunu yazdı.

İtalya ve Malta da cuma günü kurtarılan, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 141 göçmeni taşıyan Aquarius'a limanlarını açmayı reddediyor.

Haziranda benzer bir olayda İtalya ve Malta'nın 629 göçmeni kabul etmemesinin ardından İspanya Başbakanı Sanchez, devreye girmiş ve "insani gerekçeler ve uluslararası hukukun gereği" çerçevesinde geminin Valencia Limanı'na demirlemesine izin vermişti.

Yorumlar