1 Mayıs 2019 Çarşamba okullar tatil mi?

Her yıl 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramı olarak kutlanıyor. AK Parti hükümetleri döneminde 1 Mayıs resmi tatil olarak ilan edilmişti. Her yıl 1 Mayıs'ın yaklaşmasıyla birlikte bugünde okullar, resmi kurumlar, bankalar ve PTT gibi kurumların da tatil edilip edilmeyeceği merak konusu oluyor. İşte 1 Mayıs resmi tatilinin kapsamı

1 Mayıs 2019 Çarşamba okullar tatil mi?
30 Nisan 2019 Salı 18:48

Dünya genelinde işçi ve emekçi bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs, ilk olarak 1923 yılında Türkiye'de kutlandı, 2009 yılından bu yana da Türkiye'de resmi tatil olarak geçiriliyor. 

Peki 1 Mayıs'ta okullar tatil mi, devlet kurumlarından hangileri tatile giriyor, hangileri açık? Bankalar 1 Mayıs'ta açık mı, PTT açık mı? İşte cevaplar: 

1 Mayıs günü 2009 yılında AK Parti'nin önerisiyle TBMM'de kabul edilen yasa gereği "Resmi Tatil" olarak kutlanıyor. 

Bunun anlamı ise şu: 1 Mayıs günü, normal bir pazar günü olduğu gibi bütün resmi kurumlar, bankalar ve PTT kapalı oluyor. 

Özel sektörde de büyük şirketlerin tamamında 1 Mayıs tatil olarak geçirilmek zorundadır. 

Özel sektörde 1 Mayıs'ta işçi çalıştıranlar işçilere "ek mesai ücreti" vermek durumundadır. 

Aksi halde yasalara göre suç işlemiş olurlar.

1 MAYIS TARİHÇESİ, NASIL ORTAYA ÇIKTI

1 Mayıs'ın tarihçesi yaklaşık 160 yıl öncesine dayanıyor. İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi. Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

TÜRKİYE'DE 1 MAYIS TARİHÇESİ

1 Mayıs'ın Türkiye'deki serüveni ise 1923 yılına dayanıyor. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır.

2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Kaynak: Son Haberler


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×