Özel sektör 2019 maaş zammı ne kadar olacak?

Özel sektörde doların artışı bahanesiyle hemen hemen her türlü ürüne yüzde 100'lere varan zamlar geldi. Ancak iş personel maaşlarının artışına gelince patronların cebine akrep giriyor. 2019 özel sektör maaş zammı ne kadar olacağını merakla bekleyen özel sektör çalışanların gözü patronlardan gelecek haberde. Enflasyon rakamlarındaki artış memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarını otomatik olarak belirledi; ancak özel sektör maaş zammı ortalamasının ne olacağı belirsizliğini koruyor. Enflasyondaki artış ve asgari ücretteki yüzde 26'lık zam nedeniyle, özel sektör maaş zammının minimum yüzde 25 olması beklentiler arasında.

Özel sektör 2019 maaş zammı ne kadar olacak?
13 Ocak 2019 Pazar 14:06

Özel sektör 2019 maaş zammı konusunda gözler asgari ücret zammındaydı. Asgari ücret zammı yüzde 26 olarak kayıtlara geçti. Gözler şimdi patronlarda. Özel sektör çalışanlarına 2019 yılında verilecek maaş zamları ne kadar olacak? Patronlar da devlet gibi cömert davranacak mı?

Enflasyondaki artış 2019 yılında memur ve emekli maaşlarındaki artış oranına önceden yapılan anlaşmalar gereği otomatik olarak belirlenecek. Asgari ücretle çalışanların maaşlarına ise yüzde 26 oranında zam geldi. Peki, 2019 yılında özel sektör maaş zammı konusunda nasıl bir gelişme bekleniyor? Özel sektör çalışanları ne kadar zam alacak? Bu konuda henüz net bir açıklama ya da emare yok. Ancak Araştırma şirketi PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği tarafından yapılan ve KPMG Türkiye tarafından yorumlanan 2019 Ücret Araştırması'na göre, kurumların yüzde 95'i 2019 yılında bir kez ücret artışı yapacak. Zam ortalaması ise yüzde 16,6; ancak bu oran asgari ücret zammı açıklanmadan önceki dönem için geçerli. Yeni oranın minimum yüzde 26 olması gerekiyor.

PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği ve KPMG Türkiye tarafından perakende, profesyonel hizmetler, otomotiv, endüstriyel üretim, ilaç gibi 20'den fazla sektörden 100'ü aşkın şirketin katılımıyla gerçekleştirilen 2019 Ücret Araştırması kurumların 2019 zam karnelerini belirledi. Dünya gazetesinin aktardığına göre, katılımcıların yüzde 39'unu çok uluslu şirketlerin oluşturduğu araştırmaya göre kurumların yüzde 95'i 2019'da bir kez zam yapmayı planlıyor. 2018 yılında yüzde 90 olarak gerçekleşen bu oran 2017 senesinde ise yüzde 82'ydi. 2019 yılı için şirketlerin bütçeledikleri ortalama ücret artışı ise yüzde 16.6. Bu rakam son iki yılla kıyaslandığında dikkate değer bir yükseklik ortaya koyuyor. 2019 yılı için öngörülen enflasyon oranı da rakamlar üzerinde etkili oluyor.

'KUR DALGALANMALARI ÜCRET ARTIŞLARINI ETKİLİYOR'

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, şöyle konuştu: "Araştırmaya katılan kurumların yüzde 95'i, 2019 yılı için yılda bir kez ücret artışı yapacağını belirtti. Önceki yıllardan farklı olarak ekonomik verilere bağlı olarak ücret artış frekanslarının ve oranlarının değişim gösterebileceği de öngörülüyor. Şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektör, şirket yapısı ve ülke ekonomisindeki gelişmeler ile küresel ekonomideki dalgalanmalar da ücret artış politikalarını etkileyen faktörler arasında. Bazı şirketler yıllık toplam ücret artış oranını ikiye bölerek, bazıları ise ek enflasyon artışı yaparak 2019 enflasyon ile mücadele hareketlerini belirleyecek. Şirketler yıl ortasından sonra gerçekleşen ekonomik gelişmelerde dümeni hızlı çevirmekte imtina edip, ücretler konusunda daha temkinli bir yönetim yaklaşımı sergileyebilir. Çalışan bağlılığını öncelikleri arasına alan şirketlerin bütçeledikleri artışın altına inmeyeceğini tahmin ediyoruz. Ücret artış oranlarını 2019 yılında en çok etkileyecek unsurların enflasyon baskısı ile döviz kurlarındaki dalgalanmalar olacağı aşikâr. Bu nedenle gerçekleşecek ücret artışlarında herhangi bir değişiklik olup olmayacağını önümüzdeki yılın raporunda hep birlikte göreceğiz."

ZAMLAR YILIN İLK ÇEYREĞİNDE

Araştırmadan çıkan bir diğer veri de zam oranlarının zamanlaması. Araştırma sonuçları, tek frekans halinde gerçekleşecek zamların yılın ilk çeyreğinde maaşlara yansıyacağını ortaya koyuyor. Kurumların yüzde 75'i 2019 zammını Ocak-Mart ayında yapmayı planlıyor. Yüzde 15'i Nisan-Haziran, yüzde 7'si Temmuz-Eylül ve yüzde 3'ü de Ekim-Aralık arasında zam yapacak. 2017'de kurumların yüzde 79'unun ve 2018 yıllında ise 72.6'sinin zammı ilk çeyrekte yapmayı tercih ettiğini anlatan Öztınaz, "Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl çalışan bağlılığını göz önünde bulunduran şirketlerin bir enflasyon düzenlemesi yapması söz konusu olabilir" dedi.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 26,05 ZAM

Özel sektörün de içinde bulunduğu büyük bir kısım çalışanın maaşına yüzde 26 oranında zam gelmesinin ardından, asgari ücret dışında maaş alan özel sektör çalışanlarının maaşlarına yapılacak zamların ne kada yapılacağı merak konusu oldu. Normal şartlarda diğer çalışanlara da minimum yüzde 26 oranında zam yapılması gerekiyor.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Vatandaş - 6 ay önce
Kuşa döndü maaşlarımız.
Avatar
Adem - 6 ay önce
%25 zam yapsınlar eşekler gibi anırırım.
Avatar
Adem - 6 ay önce
%25 zam yapsınlar saatlerce i anırırım.