İngiliz sendika lideri "Yahudi karşıtlığı" tartışmasında İsrail'i işaret etti

- İngiliz Kamu ve Ticari Hizmetler Sendikası Başkanı Mark Serwotka: - "Katliamları kınamak ve Filistin halkı için bağımsız ve egemen bir devlet talep etmek yerine, biz bütün yaz işçi hareketinin önde gelen isimleri Yahudi karşıtı mı diye tartıştık" - "İşlediğiniz katliamları saklamanın en iyi yollarından biri saldırıya geçmek ve aslında var olmayan bir hikayeyi sendikal hareketin, hatta İşçi Partisi liderinin üzerine yıkmaktır"”

Google Haberlere Abone ol

LONDRA (AA) - İngiliz Kamu ve Ticari Hizmetler Sendikası (PCS) Başkanı Mark Serwotka, ana muhalefetteki İşçi Partisi'ne yönelik "Yahudi karşıtlığı" kampanyasının İsrail tarafından, kendi katliamlarını gözlerden saklamak için başlatıldığını söyledi.

Manchester’da yapılan Sendika Kongresi’nde düzenen bir etkinlikte konuşan PCS Başkanı Serwotka, bu yıl İsrail ordusunun aralarında çocukların da olduğu onlarca Filistinliyi öldürdüğünü ve ABD’nin de büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyıp Filistin’e yardımları kestiğini hatırlatarak, "Bütün bunlar Gazze’deki ablukanın sona erdirilmesi için çağrıda bulunmanın önemini artırdı." diye konuştu.

"Bu katliamları kınamak ve Filistin halkı için bağımsız ve egemen bir devlet talep etmek yerine, biz bütün yaz işçi hareketinin önde gelen isimleri Yahudi karşıtı mı diye tartıştık, bu komik değil mi?" diyen Serwotka, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Komplo teorisyeni değilim, ama size şunu söyleyebilirim. İşlediğiniz katliamları saklamanın en iyi yollarından biri saldırıya geçmek ve aslında var olmayan bir hikayeyi sendikal hareketin, hatta İşçi Partisi liderinin üzerine yıkmaktır."

PCS’den konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında da "Serwotka konuşmasının başında hem sendikal hareket hem de toplum içindeki Yahudi karşıtlığına karşı çıkmanın önemini dile getirdi. Ancak Yahudi karşıtlığının kendi egemen devletleri ve hakları için mücadele eden Filistin halkının susturulması için bir araç olarak kullanılmasına izin vermemeliyiz." ifadelerine yer verildi.

- Corbyn'e karşı antisemitizm kampanyası

İşçi Partisi liderliğine seçildiği 2015’ten bu yana parti içindeki liberal milletvekilleri ile ana akım medyanın hedefinde olan Jeremy Corbyn, son 2 yıldır "Yahudi karşıtı" olduğu ve partideki Yahudi karşıtlarına göz yumduğu iddiasıyla baskı altında tutuluyordu.

Corbyn hakkında "Yahudi karşıtlığı" iddiasıyla yürütülen kampanya 2016'da parlamentonun İçişleri Komisyonunun açtığı araştırma ile başlamıştı. Komisyonda ifadesine başvurulan Corbyn'den, bir toplantıda Hamas ve Hizbullah üyelerinden "arkadaşlarım" diye söz etmesini açıklaması istenmişti. Corbyn hakkındaki Yahudi karşıtlığı iddiaları İngiliz siyasetçinin geçen yıl yapılan erken seçimde kazandığı başarının ardından hız kazanmıştı.

Corbyn son dönemde artan baskı karşısında bir video mesajı yayımlayarak, partisi içinde Yahudi karşıtı kişilerin bulunduğunu kabul etmiş ve özür dilemişti. Corbyn, son olarak Uluslararası Soykırımı Hatırlama İttifakı'nın (IHRA) "Yahudi karşıtlığı" tanımını partinin tüzüğüne sokması için baskı altına alınmıştı.

Parti önceki hafta IHRA'nın "Yahudi karşıtlığı" tanımını bütün örnekleri ile tüzüğüne dahil etmiş ancak alınan kararın Filistin konusunda ifade özgürlüğüne sınırlama getirmeyeceğini duyurmuştu.


Yorumlar