İliç'te ihmal: Facia geliyorum demiş!

İliç'teki toprak kaymasıyla ilgili yapılan araştırmalar, önceden oluşan çatlakların dikkate alınmadığını ortaya koydu.

Google Haberlere Abone ol
İliç'te ihmal: Facia geliyorum demiş!

Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeninde meydana gelen toprak kaymasının perde arkası yavaş yavaş aydınlanıyor. Madenciler ve iş güvenliği uzmanları, kayma meydana gelmeden önce, madenin liç alanındaki çatlaklar konusunda defalarca uyarıda bulunmuş. Ancak bu uyarılar, yetkililer tarafından ciddiye alınmamış.

BİLİRKİŞİ RAPORU ÇARPICI DETAYLAR SUNUYOR

Çöpler köyündeki maden sahasında 13 Şubat'ta yaşanan toprak kayması sonrası yürütülen adli ve idari soruşturma kapsamında, madenciler tarafından çekilen çatlak fotoğrafları bilirkişi raporunda delil olarak kullanıldı. Raporda, maden sahasında incelemelerde bulunan iş güvenliği uzmanı, çevre, jeoloji, inşaat ve ziraat mühendislerinin oluşturduğu heyet, proses oksit müdürü dahil beş kişiyi asli kusurlu buldu.

DEFALARCA UYARILDI AMA...

Oksit operasyon başmühendisi ve proses oksit müdürü gibi kilit görevliler, iş güvenliği uzmanlarının defalarca yaptığı uyarılara rağmen gerekli önlemleri almaktan kaçındı. Oluşan çatlaklar, büyük bir risk oluşturmasına rağmen, bu tehlikeye rağmen çalışmalarına devam edildi ve çalışanların can güvenliği tehlikeye atıldı.

SORUŞTURMA SONUCU TUTUKLAMALAR

Maden ocağındaki faciaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında firmanın Kanadalı yöneticisinin de bulunduğu altı zanlı tutuklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, maden sahasının bulunduğu bölgede yaptığı açıklamada, işçilerin tahliye edildiğini ve sonrasında yaşanan olaylara dair bilgi verdi.

Yorumlar