İdlib nerede, nüfusu ne kadar? İdlib Haritada nerede?

Türkiye'nin bölgedeki askerine yönelik saldırının düzenlendiği İdlib bir kez daha gündemde. Peki, İdlib nerede, nüfusu ne kadar, en çok hangi milletten insan yaşıyor? Alevi mi sünni mi?

Google Haberlere Abone ol

İdlib nerede, nüfusu ne kadar? En çok kimler yaşıyor? Muhaliflerde mi Esed rejiminin elinde mi? Araplar mı daha çok Kürtler ve Türkmenler mi? İdlib nüfusu Alevi, Nusayri mi yoksa Sünni mi? İşte İdlib hakkıda merak edilen soruların cevapları: 

İdlib Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'nin Hatay ili sınırında yer alan bir şehirdir. İdlib altı ana bölgeye ayrılmıştır: Ashrafiyeh (en kalabalık), Hittin, Hicaz, Şehir Merkezi, Hurriya ve el-Qusur. Halep iline bağlı olan İdlib, Beşar Esed rejimine muhaliflerin yaşadığı en büyük yerleşim birimidir. Dolayısıyla İdlib'de daha çok Sünni Araplar ve Türkmenler yaşamaktadır.

İç savaştan önce İdlib nüfusu 50-100 bin arasında değişiyordu; ancak iç savaştan sonra bölge nüfusu 1 milyona kadar yükseldi. Çünkü Esed muhaliflerine yönelik baskılar sonucu bölgeye yoğun şekilde göçler başladı. Son olarak Suriye'nin birçok bölgesinde kontrolü kaybeden muhalifler İdlib kentine sığındılar. Dolayısıyla kent savaştan kaçanların sığındığı en büyük liman konumunda bulunuyor.

İdlib oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi.

İdlib ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardı.

2011'de Suriye İç Savaşı'nın başlamasından bu yana, şehir asi milislerin eline geçti ve 2017'de Suriye Kurtuluş Hükümeti'nin merkezi oldu. İdlib Valiliği'ni Tahrir el-Şam ile birlikte kontrol etmektedir.

Merkez İstatistik Bürosu tarafından yapılan 2004 nüfus sayımında, Idlib 98.791 nüfusa sahipti ve 2010 yılında nüfus 165.000 civarındaydı. Suriye İç Savaşı 2011'de başlamadan önce, bölge sakinleri önemli bir Hıristiyan azınlık olmasına rağmen çoğunlukla Sünni Müslümanlardı.

 

Yorumlar