İçişleri Bakanlığı polis ve bekçilerin yetki dağılımını paylaştı

Dün mecliste oylanan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nin ardından İçişleri Bakanlığı polis ve bekçilerin yetki dağılımını gösteren bir paylaşım yaptı.

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanlığı, TBMM'de dün oylanan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nin ardından polis ve bekçilerin yetki dağılımını paylaştı.

Önleyici ve adli yetkiler diye ikiye ayrılan görevlerde, ilk olarak durdurma yetkisine yer verildi.

Buna göre her iki mesleği yapanın da durdurma yetkisi bulunuyor. Kimlik sorma ve yoklama yetkisi yine her ikisinin görevleri içerisinde yer alırken, önleme arama yetkisinden sadece polis sorumlu oluyor.

SADECE POLİSİN YAPACAĞI GÖREVLER

Denetim yapma yetkisi, istihbarat toplama, iletişimin tespiti, teknik araçla izleme yetkisi, bilgi alma yetkisi, adli arama ve el koyma yetkisi, olay yeri inceleme yapma yetkisi, parmak izi ve fotoğraf alma yetkisi, gözaltına alma yetkisi, kişilerin ikametgah ve iş adreslerinden ayrılmamalarını isteme yetkisi, teşhis yaptırma yetkisi, yer gösterme yaptırma yetkisi ve ifade alma yetkisi sadece polislerin yapacağı görevler içerisinde yer alıyor.

 HEM BEKÇİ HEM DE POLİS SUÇA EL KOYABİLİR

Yoklama ve muhafaza altına alma yetkisi, zor kullanma yetkisi, silah kullanma yetkisi, suça el koyma yetkisi her iki mesleği icra edenin yapacakları görevler arasında bulunuyor.

Yorumlar