İBB İstanbulkart sözleşmesiyle kişisel verileri üçüncü taraflara satıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hes Kodu'nun İstanbulkart'a yüklenmesi karşılığında 'verileri üçüncü kişilere satma' sözleşmesi imzalattığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye günlerdir WhatsApp'ın kişisel verileri üçüncü kişilerle paylaşma skandalını konuşuyor, insanlar kitleler halinde farklı uygulamalara geçişler yapıyor. Tepkinin büyümesi üzerine Amerikan şirketi WhatsApp geri adım atmak zorunda kalarak kararını üç aylığına erteledi. 

Herkesin WhatsApp skandalını konuştuğu bir dönemde benzer bir skandalın İBB'de yaşandığı ortaya çıktı. 

İBB'nin Hes Kodu'nu İstanbulkart'a yükleme işlemleri esnasında vatandaştan "Verilerini üçüncü kişilere reklam ve promosyon amacıyla paylaşma" yetkisi istediği ortaya çıktı. 

Ortaya çıkan skanda sosyal medyada büyük tepki topladı.

Birçok vatandaş, "Biz Amerikalı şirketin yaptıklarını konuşurken İBB'nin yaptıklarına bakın" şeklinde tepkilerini dile getirdi. 

Sosyal medyada İstanbulkart'ın "Açık Rıza ve SMS ile Ticari Elektronik İleti" başlıklı sözleşmesinde, "Aydınlatma Metni kapsamında kimlik, iletişim ve kart kullanımınıza ilişkin verilerinizin tarafınızla iletişime geçilerek Belbim ürün ve hizmetlerinin pazarlama süreçlerinin gerçekleştirilmesi, profilleme ve analiz faaliyletleri dahil şirketimiz tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım, alışkanları ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek önerilmesi ve tanıtılması SMS kanalı üzerinden iletişim bilgilerinize reklam, promosyon vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi amacıyla işlenmesi ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflarla ile paylaşılmasını kabul ediyorum" ifadeleri yera lıyor. 


GÜZİDE YENİ LÜKS VİLLASINI TANITTI

 

Yorumlar

Margarin ve makarna Sizin çarpıtma haberlerinizi biz biliriz siz kendi kitlenize yedirin makarna. İbb de hiç birşey üstü kapalı yapılmıyor. Herşey şeffaf ortada. Verileri halk ile paylaşıyorlar. Olay bu.