Husiler'den Gazze katliamına misilleme

Yemen'deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nda ABD, İngiltere ve İsrail'e ait 10 gemiyi vurduklarını açıkladı. Husi lideri Abdulmelik el-Husi, saldırıların Gazze'ye destek kapsamında devam edeceğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol
Husiler'den Gazze katliamına misilleme

Yemen'deki İran destekli Husiler, bu hafta boyunca Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nda ABD, İngiltere ve İsrail'e ait 10 gemiyi vurduklarını duyurdu. Husi lideri Abdulmelik el-Husi, televizyonda yayınlanan konuşmasında, bu saldırıların Gazze'ye destek operasyonları çerçevesinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

27 BALİSTİK VE SEYİR FÜZESİ KULLANILDI

Abdulmelik el-Husi, Husi güçlerinin bu hafta boyunca Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nda ve Akdeniz'e doğru 27 balistik ve seyir füzesi ile insansız hava aracı kullanarak Gazze'ye destek operasyonları düzenlediğini belirtti. Husi, "Bu 10 operasyon, İsrail, ABD ve İngiliz düşmanlarıyla bağlantılı 10 gemiyi ve işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını çiğneyen şirketlere ait gemileri hedef aldı," dedi.

HEDEF ALINAN GEMİ SAYISI ARTIYOR

Abdulmelik el-Husi, Gazze'ye destek gerekçesiyle eylemlerinin başladığı Kasım 2023'ten bu yana ABD, İsrail ve İngiltere'ye ait hedef aldıkları gemi sayısının 129'a ulaştığını açıkladı. Operasyonların dördüncü aşama çerçevesinde devam ettiğini ve nicelik ile nitelik olarak artacağını ifade etti.

KIZILDENİZ'DEKİ DURUM

Yemen'de İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

GEMİCİLİK ŞİRKETLERİNİN TEDBİRLERİ

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı. ABD ve İngiltere'nin, Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Yorumlar