Hollanda Başbakanından korkutan açıklama

Almanya Başbakanı Merkel'in yaptığı, "Virüs halkın yüzde 70'ine bulaşacak" şeklindeki açıklamanın benzerini Hollanda başbakanı da yaptı.

Google Haberlere Abone ol

Dünya koronavirüse karşı mücadele etmek için çeşitli yöntemler ve yollar ararken Avrupalı liderlerin kendi halklarını korkutmaya yönelik açıklamalarına bir anlam verilemiyor. Önce Almanya Başbakanı şimdi de Hollanda başbakanı kendi halkını büyük bir paniğe sevk edecek açıklamalarda bulundu. Hollanda Başbakanı Rutte, halkın büyük bir kısmında yeni tip koronavirüs görüleceğini belirterek, "Hollanda halkının büyük bir kısmının önümüzdeki süreçte enfekte olacağı bir gerçek" dedi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, halkın büyük bir kısmında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görüleceğini söyledi. Almanya Başbakanı Merkel de benzer bir açıklamada bulunarak herkesi şoke etmişti.

Başbakan Rutte, ülkede Kovid-19 salgınına ilişkin canlı yayında ulusa seslendi. Salgınının kısa sürede son bulmayacağına dikkati çeken Rutte, "Hollanda halkının büyük bir kısmının önümüzdeki süreçte enfekte olacağı bir gerçek." dedi.

Rutte, ülkede salgına karşı "kontrollü grup bağışıklığı" kazanılmasının gerekliliğine vurgu yaparak, "Bağışıklık kazanan sayısı ne kadar çok olursa virüsün yaşlı ve hastalara yayılması o kadar az olur. Bu hastalığa yakalanıp iyileşenler tekrar hastalanmaz. Bu kişilerle bağışıklığı zayıfların etrafına duvar örmüş oluruz fakat bu uzun zaman alacak. Zayıfları ancak bu şekilde koruyabiliriz." diye konuştu.

Aşısı bulunmadığı sürece salgının Hollanda'yı es geçmeyeceğine dikkati çeken Rutte, bu aşamada virüsün yayılmasını yavaşlatmak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar