Hilmi Daşdemir kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Hilmi Daşdemir kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, aslen nerelidir, neden son günlerde gündeme gelmektedir. İşte Hilmi Daşdemir hakkında merak edilen sorulardan bazıları ve özgeçmişi ile biyografisi:

Google Haberlere Abone ol

Hilmi Daşdemir kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır soruları son dönemlerde yaptığı araştırmalar ve ekranlarda yaptığı yorumlarla dikkat çektiği için merakla sorulan sorular oldu. Peki, Hilmi Daşdemir kimdir, nerelidir? İşte Hilmi Daşdemir biyografisi: 

Hilmi Dasdemir kimdir
Hilmi Daşdemir

 

Hilmi Daşdemir kamuoyunun yakından bildiği OPTİMAR Araştırma Şirketi'nin sahibi araştırmacı ve yazardır. 

Asle Kayserili olan Hilmi Daşdemir 43 yaşındadır. 

İşte Daşdemir hakkında merak edilenlerdan bazıları:

Optimar Araştırma A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Özellikle son yıllarda yapmış oldukları çalışmaların neticesinde, seçim analiz ve tahminleri ile öne çıkan araştırma şirketi başarılı sonuçlar ortaya koymuştur.

Hilmi Daşdemir 1977 yılında dünyaya gelmiştir, yaşantısını ailesi ile birlikte Ankara’da sürdürmektedir. Baba tarafından aslen Kayseri Talas İlçesi Süleymanlı Mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Dilek Koparan Daşdemir ile evlidir ve bu evliliğinden Erenalp isminde bir evladı vardır.

Hürhaber ve Siviltoplumhaber web sitelerinde yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca bir çok televizyon programına konuk olarak katılmakta ve analizlerini görüşlerini dile getirmekte ekran severler ile paylaşmaktadır.

Daşdemir en son OPTİMAR şirketi tarafından yapılan kamuoyu yoklamasını açıkladıktan sonra gündeme geldi.

OPTİMAR'ın son araştırmasında, muhalif anket şirketlerinin yönlendirme ve kasıtlı anketlerinin aksine AK Parti'nin oylarının yüzde 40 bandıda olduğu ortaya çıkmıştı. 

Bu araştırma kamuoyunda ses getirmiş, günlerce konuşulmuştu. 

SEÇİM BARAJIYLA İLGİLİ İLGİNÇ TEZİ

Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, Haber 7'den Gamze Türk'e açıklamalarda bulundu. Taşdemir, son dönemde Türk siyasetinde yüksek sesle dile getirilmeye başlanan "seçim barajının düşürülmesi" konusunu değerlendirdi.

Taşdemir, seçim barajının düşürülmesi durumunda İYİ Parti ve HDP'nin oylarının da düşeceğini söyledi. Taşdemir, HDP'nin CHP seçmeninden oy aldığını ve oylarının bu nedenle yükseldiğini söyledi.

Seçim barajının aşağı çekilmesi durumunda HDP'nin oyunun da yüzde 6'ya düşeceğini söyleyen Taşdemir, "Son birkaç seçimdir HDP'nin yüzde on barajını aşması ve aşarken de destek alması konusu var. AK Parti zayıflasın diye CHP'den destek aldılar. HDP'nin taban oyunun yüzde 6 civarında olduğunu biliyoruz" dedi.

İYİ Parti'nin merkez siyaseti yapmak istediğini belirten Taşdemir, partinin şu andaki oy oranının da yüzde 10'larda olduğunu söyledi. Taşdemir, İYİ Parti'nin baraj sorunu olduğunu belirterek, "İYİ Parti'nin yüzde 10 sınırında zor tutunduğunu görüyoruz. Muharrem İnce partisini 24 Haziran seçimleri sonrasında kursaydı İYİ Parti oylarının yüzde 40 ya da 50'sini alabilirdi. Neden çünkü aynı sosyolojiye hitap ediyorlar. Göçmen, seküler, ulusalcı, popülist, gelecek açısından da pek bir şey vaat etmeyen, sert söylemleriyle belli kesime hitap ediyorlar. Önümüzdeki süreçte İYİ Parti'nin oylarında da bir düşüş yaşanacaktır" diye konuştu.

"AK PARTİ'NİN OYU YÜZDE 40 BANDINDA"

AK Parti'nin güçlü bir tabanı olduğunu anlatan Taşdemir, iktidar partisinin oyunun da yüzde 40 civarında olduğunu belirtti. Taşdemir, AK Parti'nin yüzde 49'da bir direnci olduğunu kaydederek, "En son yerel seçimlerde Ankara, İstanbul gibi büyük Belediyeleri aldılar ama Belediye Meclisleri Cumhur İttifak'ında kaldı. Türkiye genelindeki sonuçlara da bakıldığı zaman bu bir güvenoyu demekti. Sonuç olarak AK Parti taban olarak bir sorgulama yaşıyor, geçmişte de yaşadı. Ancak vatandaş AK Parti iktidara gelmeli diye oyunu verdi. Orada güçlü bir taban var. AK Parti'nin şu an yüzde 40 oranında bir desteği var. Yüzde 49'da da bir direnci var. Yüzde 49'un üzerine kendisini taşıyamıyor. İttifaklarla bunu sağlaması mümkün. Erdoğan var olduğu sürece bu güçlü taban korunacak" ifadelerini kullandı.

Son dönemde kurulan partiler arasında yer alan Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nin oy oranlarına da değinen Taşdemir, Ali Babacan'ın genel başkan olduğu DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanı olduğu Gelecek Partisi'nin oy oranlarının yüzde 1 olduğunu söyledi.

Davutoğlu ve Babacan'ın partilerine fazla oy kaymasını beklemediğini aktaran Taşdemir, "AK Parti'ye muhalefet eden Ali Babacan ve Davutoğlu gibi isimlerin toplam oyu yüzde 1 veya 1 buçuk civarında bir yerlerde. Bu oranları hiç geçemediler. Fazla oy kaymasını beklemiyorum. Baraj yüzde 1 ya da 3'e çekilmiş olsa bu Türkiye açısından ve AK Parti açısından daha sağlıklı sonuçlara vesile olabilirdi" dedi.

Yorumlar