Hesapları dondurulan Venezuela aşı alamıyor

ABD ve İngiltere tarafından altın ve para hesapları dondurulan İngiltere uluslararası şirketlerden koronavirüs aşısı alamıyor. Maduro, aşı alabilmek için hesaplardaki blokajın kaldırılmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol
Hesapları dondurulan Venezuela aşı alamıyor

ABD ve diğer batılı ülkelerin menfaatlerine aykırı politikaları nedeniyle Hügo Chavez döneminden bu yana yaptırım uygulanan Venezuela şu anda koronavirüs aşısı alamıyor. Çünkü uluslararası hesapları ABD ve İngiltere tarafından blokaj edilmiş durumda. Bu da Venezuela'nın uluslararası şirketlerle iş birliği yapmasına engel oluyor.

Venezuela, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aşı satın alımı için İngiltere ve ABD'den dondurulan altın rezervlerinin ve hesaplarının serbest bırakılmasını talep etti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkesinin yurt dışında bloke edilen kaynaklarının açılmasını isteyerek, "Aşıların satın alınması için cezai yaptırımlar kalkmalı ve milyarlarca dolardan en az 300 milyon dolar serbest bırakılmalıdır. Daha önce de talep ettiğimiz halde ne ABD ne Birleşik Krallık isteğimize olumlu yanıt verdi." ifadelerini kullandı.

Venezuela'da, Nicolas Maduro hükümeti ve muhalefet, 21 Mart'ta Kovid-19 aşısı satın alınması için anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı.

İNGİLTERE'DEKİ ALTINLARIN DEĞERİ 930 MİLYON EURO (YAKLAŞIK 90 MİLYAR LİRA)

Venezuela'nın İngiltere Merkez Bankasındaki altınlarının değerinin 930 milyon avro olduğu tahmin ediliyor.

ABD yaptırımları nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan Venezuela'nın sağlık sisteminin salgınla başa çıkamamasından endişe ediliyor.

Venezuela yönetimi, ilk kez 2018'in sonunda İngiltere Merkez Bankasından altınları serbest bırakmasını talep etmişti.

Banka Ocak 2019'da talebi reddederken aynı ay kendini geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido, altınların Maduro yönetimine verilmemesini istemişti.

Devlet Başkanı Maduro'yu göreve bırakmaya zorlamak için yaptırım uygulayan ABD, bu yaptırımların ihlal edilmemesi konusunda diğer ülkeler, yabancı bankalar ve şirketleri uyarmıştı.

Venezuela'da bugüne kadar 171 bin 373 kişi Kovid-19'a yakalandı, 1720 kişi yaşamını yitirdi.

 

Yorumlar