Heniyye'den İslam dünyasına çağrı

Hamas Lideri İsmail Heniyye, İsrail'in Filistin'deki toprak gasbı planlarına karşı Arap ve İslam dünyasına çağrıda bulunarak, birlik içinde hareket etmelerini istedi.

Google Haberlere Abone ol

İsrail'in Filistin topraklarını gasp etme hazırlıklarına karşı tepkiler sürüyor. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria'da bazı bölgeleri "ilhak" planına karşı Arap ve İslam dünyasındaki siyasi güçler ile örgütlere acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Heniyye, Arap ve İslam dünyasından devlet başkanı, parti genel sekreteri ve siyasi yapılara 120 ayrı mesaj gönderdi.

Hamas lideri Heniyye, mesajında, İsrail yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planına karşı acil harekete geçme çağrısı yaptı.

Filistin halkının haklarını, topraklarını, kutsallarını, tarihini ve kimliğini korumak için İsrail işgaline son verene kadar tüm çabaların birleştirilmesini isteyen Heniyye, "Arap ve İslam dünyasındaki siyasi partilerin, örgütlerin ve güçlerin Filistin davasını kucaklama, Filistin topraklarını koruma ve halkının meşru haklarını desteklemedeki tarihsel sorumluluğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Heniyye, İsrail'in planlarını boşa çıkarmak, Müslümanların ve Hristiyanların kutsal mekanlarına yönelik ihlallerine karşı koymak, Mescid-i Aksa'nın bölünmesini ve Yahudileştirme planlarını engellemek için ciddi bir eylem planı hazırlanması çağrısında bulundu.

Heniyye Putin'in Özel Temsilcisiyle Görüştü

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki heyet, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov'la Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Heniyye liderliğindeki heyetin Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov'la Doha'da gerçekleştirdiği görüşmede, Filistin meselesindeki siyasi gelişmeler ve İsrail'in Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planı ele alındı.

Görüşmede İsrail'in "ilhak" planını reddettiklerini bir kez daha vurgulayan Hamas heyeti, başkenti Kudüs olan, kara, deniz ve havada egemen bağımsız bir Filistin devleti kuruluncaya kadar Filistinlilerin mücadeleye devam edeceğini belirtti.

Doha'daki görüşmede ayrıca tarafların Filistin meselesindeki gelişmeleri değerlendirmek üzere ilişkileri sürdürme konusunda anlaştığı ifade edildi.

İsrail'in Batı Şeria'daki bölgeleri "ilhak" planı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını" kabine veya meclisin onayına sunabilecek.

Yorumlar