Diyanet'ten ücretsiz fetva hattı, fetva hattı numarası kaç?

Diyanet fetva hattında Müslümanların müracaat noktası oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan ücretsiz fetva hattı yoğun bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Diyanet'in ücretsiz fetva hattında onlarca kişi geceli gündüzlü vatandaşların merak ettiği konulara açıklık getirmeye çalışıyor. Vatandaşların en çok sordu sorular ise gündeme göre değişiyor. Örneğin Ramazan ayında en fazla orucu bozan şeyler konusunda sorular soruluyor. Kurban Bayramı yaklaştığında ise kurbanlıkla ilgili sorular yoğunluk kazanıyor.

Diyanet'ten ücretsiz fetva hattı, fetva hattı numarası kaç?
15 Şubat 2019 Cuma 12:20

Diyanet Fetva Hattı dini hassasiyetleri yüksek olan vatandaşların müracaat ettiği kurumlardan biri haline geldi. Vatandaşların günlük hayatında karşılaştığı sorunların dini mahiyetini öğrenmek için ilk başvurdukları nokta oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan 'ücretsiz fetva hattı' kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. İslam dini konusunda merak edilen bütün soruları cevaplamaya çalışan Diyanet'in ücretsiz fetva hattı onlarca kişiyle hizmet sunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Alo Fetva Hattı olarak daha önce 444'lü bir hat kullanılıyordu. Ancak daha sonra bu hat iptal edilerek sabit hatlardan ve cep telefonlarından ücretsiz aranabilen Alo 190 Dini Danışma projesi yürürlüğe girdi.

DİYANET YENİ FETVA HATTI NUMARASI

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen yoğun taleplere daha hızlı cevap verebilmek amacıyla 'Dini Danışma Hattı'nı yenilemişti. "Alo 190 Dini Danışma" olarak yeniden düzenlenen hatta, yurt içinden ve cep telefonlarından ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığının dini soruları cevaplandırmak üzere kurduğu 444 1 789 numaralı fetva hattında değişikliğe gidildi. Vatandaşlardan gelen yoğun talebe daha hızlı cevap verebilmek ve ücretsiz olarak daha geniş toplum kesimlerine ulaşabilmek amacıyla oluşturulan Dini Danışma Hattı'nın yeni numarası "190" olarak belirlendi. Sabit ve cep telefonlarından 190 numarasını çevirerek, bulundukları şehrin il müftülüğüne bağlanacak olan vatandaşlar, müftülüklerde bulunan "Dini Soruları Cevaplandırma Komisyonu" üyelerine sorularını yöneltebilecek.

KUTSAL TOPRAKLARA DA FETVA HATTI KURULDU

Diyanet İşleri Başkanlığı hacı adaylarını bilgilendirmek için Türkiye'nin yanısıra Mekke ve Medine’de de iki ayrı fetva hattı ile 24 saat hizmet veriyor. Arafat öncesi irşad programlarına ağırlık veren Fetva ve İrşad Ekibi, hacı adaylarının ibadetlerini sağlıklı ve doğru biçimde yapabilmesini sağlamak amacıyla hizmet yürüttü. Erkek ve kadın din görevlileriyle hizmet veren Fetva ve İrşad Ekibi, hacı adaylarının kaldıkları otellerde düzenledikleri irşad programlarıyla hac ibadetinin yapılışına dair her türlü soruya yanıt verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu üye ve uzmanları, müftüler ve ilahiyat fakültesi hocalarından oluşan ekip, hac ibadetinin nasıl yapılacağı, hac ibadeti yapılırken nelere dikkat edileceği hususunda hacı adaylarını bilgilendirdi. Hac ibadetinin yapılış esaslarının yanı sıra haccın önemi, manası ve hikmeti üzerine de hacı adaylarına bilgilerin verildiği irşad programlarına hacı adayları yoğun ilgi gösterdi.

Fetva ve İrşad Ekip Başkanı Selahattin Çelebi, hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan her kafile ile bir araya geldiklerini kaydederek, "Fetva ve İrşad ekibimiz, içinde bulunduğumuz kutsal topraklar, İslam tarihi, Hz. Peygamber'in hayatı, neden burada olduğumuz ve haccın manası üzerine programlar gerçekleştiriyor. Programlarımıza hacı adaylarımızın alakalarının yüksek seviyede olduğuna şahit oluyoruz" dedi.

FETVA HATTI'NA BAZEN ULAŞILAMIYOR

Diyanet'in fetva hattında vatandaşlar bazen ulaşamadıklarını belirterek şikayetlerde bulunuyor. Fetva Hattı üzerinden sorulan provokatif sorular ve tecrübesiz oldukları tahmin edilen isimlerden alınan cevapların sosyal medyada alay konusu yapılmasından sonra Fetva hattında yavaşlamalar başladı. Diyanet İşleri Başkanlığının bu yavaşlamayı bilinçli olarak yaptığından mı yoksa personel sayısında revizyona gitmesinden mi kaynaklandığı henüz bilinmiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Ahmet - 1 yıl önce
Devletin sigarayi yasak ettigi yerleri şikayet etmek gunahmi
Misafir Avatar
AliKoçBaşkan - 5 ay önce @Ahmet
aNa SkM
Misafir Avatar
kuranyurdu - 6 ay önce @Ahmet
Şayet toplumu ilgilendiren bir yasak varsa ve o yasağı çiniyorsan evet günahtır.Çünkü başkalarının hakkına tecavüz edip kul hakkına giriyorsun
Avatar
Davut KILINÇ - 1 yıl önce
Alo Fetva hattını 190'ı aramak istedim. Ama cep telefonundan aranmıyor ancak cepten de aranabileceği yazıyordu. Neden arayamıyoruz. Bu konuyu söylemek istedim. Teşekkür ederim.
Misafir Avatar
ihsan - 10 ay önce @Davut KILINÇ
davut bey şimdi görüştüm cepten 190 aradım hemen karşıma ilgili kişi çıktı
Avatar
Yonca - 1 yıl önce
Balgam orucu bozar mı
Misafir Avatar
Fethi Hoca - 9 ay önce @Yonca
Balgam, vücutta salgılanan doğal bir salgı olduğundan dolayı Hanefi mezhebine göre balgam yutmak orucu bozmamaktadır.
Avatar
mehmet salih gür - 1 yıl önce
NAMAZ KILMAYA ÇALIŞAN DİZİNDEN MUZDARİP KİŞİLER TABUREDE OTURARAK NAMAZ KILMASININ DİNCE NE SAKINCASI VAR.İBADET KİŞİNİN ALLAHA CANIYLA MALIYLA YAKARMASI VE DUA ETMESİ DEĞİLMİDİR
Avatar
Ahmet sadri - 1 yıl önce
190 alo fetva hattı diyorsunuz ama arıyoruz bu hat kullanılmamaktadır diyor.
Dalgamı geçiyorsunuz
Misafir Avatar
baki uşak - 11 ay önce @Ahmet sadri
numara 4441789 olarak değişmiş
Avatar
rahime dürmaz - 12 ay önce
kiz cocuklari ve erkek çocuklari için süt hükmü kaç senedir
Avatar
Murat - 1 yıl önce
Faiz parasi kime verilir ?
Faiz parasi kardeslere verilirmi ?
Durumu olmayan kisiye akrabalara verilir mi ?
Avatar
Abdullah - 13 ay önce
Kuranı kerimi okumayı öğrendim ama artık okumuyorum günami
Misafir Avatar
amine - 9 ay önce @Abdullah
Evet günah!!!