Hava sıcaklıkları bir anda düşecek

Türkiye genelinde hava sıcaklıkları bir anda mevsim normallerinin altına geriledi. 29 il için sarı kodlu uyarı yayımlandı.

Google Haberlere Abone ol
Hava sıcaklıkları bir anda düşecek

Nisan ayındaki bahar havası, mayıs ayında soğuk ve yağmurlu havaya bırakıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 29 il için kuvvetli yağış ve soğuk hava uyarısında bulundu. Özellikle Marmara, İç Anadolu, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde soğuk ve yağışlı hava etkili olacak.

HAFTA SONU HAVA DURUMU

İstanbul ve Bursa'da sağanak yağmur uzun süre devam edecek, poyraz kuvvetli esiyor ve sıcaklıklar İstanbul'da 14, Bursa'da 16 dereceye kadar gerilemiş durumda. Ankara'da da aralıklı yağmur geçişleri yaşanırken sıcaklık 18 derece olarak tahmin ediliyor. İzmir'de cumartesi günü yağış hafif olacak ve kuvvetli rüzgar sıcaklığı 19 dereceye indirecek. Antalya'da yağmur öğleden sonra hafifleyecek ve sıcaklık 24 derece olarak kaydedilecek.

29 İLDE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, cumartesi günü için 29 ile sarı kodlu uyarı verdi. Bu iller: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Adana, Kayseri, Tokat, Sivas, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Bayburt, Van ve Hakkari.

BÖLGESEL HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ

Marmara'da cumartesi günü yağmurlu geçecek. Yağışlar, özellikle Balıkesir-Sakarya arasında gök gürültülü ve zaman zaman şiddetli olacak. Poyraz bölge genelinde kuvvetli ve soğuk eserken, hissedilen sıcaklıklar 12-13 derecelerde.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

İç Anadolu'da sağanak yağış etkisini gösterecek. Eskişehir çevresinde hava serin olurken, Kayseri civarında kuvvetli lodos var. Pazar günü itibarıyla sıcaklık bölge genelinde düşüyor. Eskişehir 16, Konya 20, Kayseri ise 22 derece.

EGE BÖLGESİ

Ege'de yağış erken saatlerde iç kesimlerde etkili olacak. Pazar günü yağmur ara verecek ancak rüzgar kuzeyden sert ve soğuk esiyor. Denizli 19, Manisa 17, Kütahya 15, Muğla 18 derece.

AKDENİZ BÖLGESİ

Akdeniz'de sağanak yağışlar bölge genelinde görülecek, pazar günü yağış daha da şiddetlenecek. Çöl tozu yoğunluğu Adana çevresinde fazla. Adana 29, Mersin ve Kahramanmaraş 26, Isparta 20 derece.

KARADENİZ BÖLGESİ

Karadeniz'de cumartesi günü Bolu-Kastamonu-Samsun arasında sağanak yağmur zaman zaman kuvvetli olacak. Günlük hayatı olumsuz etkileyecek şiddette yağmur bekleniyor. Bolu ve Zonguldak 16, Trabzon 20 derece.

DOĞU ANADOLU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Doğu Anadolu'da Malatya-Erzurum-Kars arasında şiddetli sağanaklar sel ve su baskınlarına yol açabilir. Güneydoğu Anadolu'da çöl tozu yoğunluğu arttı, hafif yağmur geçişleri çamur olarak düşecek. Gaziantep 25, Diyarbakır 24, Erzurum 15, Malatya 23 derece olacak.

Yorumlar